Solution Suggestions for Oily Hair

 • 15 June 2023
 • 4.284 displayed once.

We have compiled the suggestions of solutions for oily hair, Editor Hair Experts Recommendations for You. If You Are Suffering from Hair Lubrication.

Most of us want to have beautiful hair, right? Of course, we want to, but what we mean by shiny hair is not a shiny hair that looks greasy. We can call it oily hair. When it comes to greasy hair, the first thing that comes to mind can mean clean hair that does not wash its hair. The reason for the formation of greasy hair can be seen more often in those who have oily skin. Or, if the hair is washed too often, the hair may be greasy or unwashed hair may be greasy.

Hair loss disturbs people. We always want clean and beautiful looking hair. But fat is highly demoralized, we feel bad. Many people complain about hair loss.

What should we do to prevent hair oil? What should we apply? let's take a look at our topic together.

* Wash your hair but avoid using too much shampoo. Because you think that your hair is cleaned as a result of excessive shampooing. This time your scalp will dry out. As a result of the drying of your scalp, your hair will be oiled and oiling will begin. You can wash your hair every 2-3 days or more often.

* You can choose shampoo according to your hair type. You can especially use shampoos that are against lubrication.

* Other products that allow your hair to look lifeless are products such as hair foams, jelly, hairspray. When used for a long time, your hair may look greasy.

* Continuous combing of hair with hands allows hair to be lubricated. As a result of continuous combing of hair, especially if it is dirty on the hands, it will cause the hair to lubricate quickly.

* Hair creams make the hair heavier. Because the creams stick to the hair strands and the already greasy hair looks twice as oily. Try to apply the hair creams correctly on your hair. Swipe down from the middle of the hair by feeding your hair strands between them. In this way, the hair will look fuller.

* Take care to rinse your washed hair with cold water near the last rinse from the shower. Because your scalp needs it. You will increase the blood flow in your scalp and make your hair look shiny.

* The straightener style of the tongs will cause oiling in the hair in the heat tools that shape the hair. If it is used frequently, you may have faced the problem of oiling in the hair.

* Be careful to leave the hair more messy instead of tying it too hard. Let the hair strands breathe.

* You should pay attention to the foods you eat. Because everything you consume affects your body, it is inevitable that your hair will be affected by it. Be careful not to eat greasy things.

* Hair with broken ends appear pale. When greasy hair is added to this, we can call it a careless hair type. Cut your hair fractures regularly.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. aycan says:

  "Tonic Preventing Hair Oiling

  The substances you will use in this tonic will suppress the lubrication in the scalp. The biggest mistake made when there is lubrication in the scalp is washing. As you wash your scalp, your scalp produces more sebum, oil, so you should not wash your hair too often. The tonic that we will already give this recipe will prevent the oiling in the hair.

  200 Ml of lavender juice
  20 Ml 40% lactic acid
  10 Ml of biosulfide (sulfur)
  10 G zinc oxide
  10 G of vitamin B3

  Add vitamin B3 to the lavender water and shake well. Vitamin B3 will melt. Then add the lactic acid into it and shake a lot, then add the sulfur and shake well, finally add the zinc oxide and shake a lot. Zinc oxide will not dissolve, so use your tonic every time by shaking it. "

  1. Hair says:

   Lady Aycan, I,
   Thank you so much for the valuable information you have provided.

 2. Berna says:

  The information is very nice, thanks to everyone, I am also extremely pleased with the recent use of keratin dip care oil.

 3. Sena Güneş says:

  Saç yağlanmasıyla mücadele etmek gerçekten zor olabiliyor. Bu makalede verilen öneriler çok kullanışlı görünüyor. Özellikle şampuanı çok sık kullanmak yerine iki günde bir veya gün aşırı kullanmak, saç kremlerini doğru şekilde uygulamak ve saçları sıkı bağlamamak gibi önerileri denemek faydalı olabilir. Ayrıca sağlıklı beslenmeye dikkat etmek de saçların yağlanmasını azaltabilir. Teşekkürler, bu makale gerçekten yardımcı oldu

 4. Selin Yıldız says:

  Saç yağlanmasının ne kadar can sıkıcı olduğunu çok iyi anlıyorum. Bu önerilerin kesinlikle faydalı olacağını düşünüyorum. Yağlı saçlarla baş etmek gerçekten zor olabiliyor. Özellikle şampuan seçimine dikkat etmek çok önemli. Ayrıca saçları sert sıkı bağlamak yerine daha dağınık bırakmak da iyi bir fikir gibi görünüyor. Umarım bu öneriler sayesinde yağlı saç sorunundan kurtulabilirsiniz.

 5. Sueda Taş says:

  Saçlarının yağlanmasıyla ilgili bu makaleyi okudum ve gerçekten faydalı buldum. Özellikle saçın sık yıkanması konusunda dikkatli olunması gerektiğini öğrendim. Ayrıca, doğru şampuan ve saç kremleri kullanmanın önemli olduğunu ve sık tarama ile elleri saçtan uzak tutmanın yağlanmayı azaltabileceğini öğrenmek ilginçti. Saçlarımı doğru şekilde bakım yaparak yağlanmayı azaltmayı deneyeceğim. Teşekkürler

 6. Naz Özdemir says:

  Bu makaledeki öneriler çok işe yarayacak gibi görünüyor. Yağlı saçlarla mücadele etmek gerçekten zor olabiliyor, ama bu önerilerle denemeye değer. Teşekkürler

 7. Gizem Doğan says:

  Makalenizde yağlı saçlara çözüm önerilerini çok güzel bir şekilde derlemişsiniz. Önerilerinizi okurken gerçekten işe yarar bilgiler buldum. Kendi saç sorunlarımla ilgili birçok noktada kendimi buldum. Özellikle şampuan seçimi ve saç kremleri konusunda daha dikkatli olmam gerektiğini anladım. Emeğinize sağlık, teşekkür ederim

 8. Nehir Bayrak says:

  Bu makaledeki öneriler saç yağlanmasına karşı gerçekten etkili gibi görünüyor. Kendim de yağlı saça sahip olduğum için bu önerileri denemek istiyorum. Saçlarımın daha az yağlanmasını ve daha parlak görünmesini sağlamak benim için önemli. Teşekkür ederim

 9. Utku Akyol says:

  Bu makalede yağlı saçlara çözüm önerileri hakkında bilgi veriliyor. Öneriler oldukça basit ve uygulanabilir. Ancak, saçların yağlanmasını engellemek için şampuan seçimi ve saçları tararken elleri temiz tutma gibi dikkat edilmesi gereken detaylar bulunuyor. Ayrıca, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının saçları da etkilediği vurgulanmış. Bu nedenle, hem dış faktörlere dikkat etmek hem de içeriden beslemek önemli. Makalenin sonunda ise uçları kırık olan saçların solgun görünebileceği ve düzenli olarak kesilmesi gerektiği belirtilmiş. Genel olarak, yararlı bir makale olduğunu düşünüyorum.

 10. Azra Kahraman says:

  Bu makaledeki öneriler gerçekten işe yarar gibi görünüyor. Saçlarım yağlı olduğu için bu konuda sıkıntı yaşıyorum. Özellikle şampuanın sık kullanımının saçlarımı daha da yağlandırdığını fark ettim. Tararken de saçlarıma çok dokunmamaya dikkat etmeye çalışıyorum. Ayrıca beslenmeme de dikkat etmem gerektiğini biliyorum. Umarım bu önerileri uygulayarak saçlarımı daha güzel ve sağlıklı hale getirebilirim. Teşekkürler

 11. Saliha Çiçek says:

  Bu makaleyi okuduktan sonra saç yağlanmasıyla ilgili bilgilerimi güncelledim. Teşekkürler

 12. Ayşe Bayrak says:

  Bu makalede verilen yağlı saçlara çözüm önerileri oldukça faydalı görünüyor. Saç yağlanmasıyla ilgili sorun yaşayan biri olarak, bu önerileri denemek istiyorum. Teşekkür ederim

 13. Suat Aral says:

  Bu makale çok faydalı oldu, saçım yağlanma sorunu yaşıyordu ve bu önerileri deneyeceğim. Teşekkür ederim

WRITE A COMMENT