How to Darken Platinum Hair Color at Home? Opening the Dark Yellow Baleige Color?

 • 05 September 2023
 • 59.848 displayed once.
How to Darken Platinum Hair Color at Home? Opening the Dark Yellow Baleige Color?

How to Darken Platinum Hair Color at Home? Opening the Dark Yellow Baleige Color?

From the questions asked by our followers, we would like to explain platinum hair color at home darkening and dark blonde hair color in this article.

Combining 7.7 and 7.4 of the Choleston in a container to make your platinum-yellow hair change to an even darker tone at home, Oxidan is also %If you want to paint by doing 9 and you are worried that orange or gray colors will be formed, ask our answer.

First of all, you need to have Dore-pigment loading in front to pass the platinum yellow tones to a dark tone. But we do not recommend trying this pigment loading process at home. Because it's hard work. Make this a procedure for an expert hairdresser you trust.

Using 7.7 brown-chocolate to platinum-yellow hair color tone can also give 80% grayness. For this reason, it is a much better idea to combine 7.4 and 7.7 and apply it to the hair.1 tube to 7.7 ½ half 7.4 will be a good mixture. If it is a 9% Oxidant place, 6% will be better.

This is because your hair color tone is already Platinum yellow so you are in light tones, a 9% oxidation that you will use on it will wear your hair extremely. We would like to point out that 7.4 and 7.7 are not very dark dyes, they are specially darkened in platinum, but platinum yellow number 7.7 will make your hair light up by two tones. Take this action by calculating it.

Dark Yellow Baler Hair Color

Dark Yellow Baler Hair Color

How to Open Dark Yellow Baler Hair Color?

You have thrown a yellow hair color Baleige on the end of your hair, but the clowns have a dark appearance and you want to change the color of the blonde hair from dark to light.

In this case, you will have to have a Balaj application from the beginning. If the season is summer, you can sunbathe your hair naturally, but if you do not have such a sunbathing condition, you need a Balaj again.

What you should do;

1 Hair we will pack our hair with the opener.

2-The parts we throw clowns will be to wash when it comes to the hair color tones we want.

If we apply Baleige to the end parts of our hair, we get a more natural image if we have pancakes in a little bit.

VISITOR REVIEWS - 3 COMMENTS
 1. Alp Taş says:

  Bu makalede saç rengini koyulaştırma ve koyu sarı balyaj rengini açma konularıyla ilgili bilgiler verilmiş. Evde platin saç rengini koyulaştırmak için 7.4 ve 7.7 numaralarını karıştırarak kullanmak öneriliyor. Ayrıca, saçlara yüzde 6 oksidan kullanmanın daha iyi olduğu belirtiliyor. Koyu sarı balyaj rengini açmak için ise yeni bir balyaj işlemi yapılması gerektiği aktarılıyor.

 2. Nehir Bayrak says:

  Bu makalede verilen bilgiler oldukça yararlı ve açıklayıcı. Platin saç rengini koyulaştırmak ve koyu sarı balyaj rengini açmak konusunda iyi bir rehberlik sağlıyor. Evde kendi saç rengimizi değiştirmek bazen riskli olabilir, bu yüzden uzman bir kuaförün yardımını tercih etmek daha güvenli olabilir. Ancak, bu bilgileri kullanarak kendi deneyimlerimizi daha iyi anlamak ve seçeneklerimizi tartmak da mümkün. Teşekkürler

 3. Alp Yıldız says:

  Bu konu hakkında bir bilgim olmadığı için maalesef yorum yapamam. Ancak makalenin detaylı ve açıklayıcı olduğunu düşünebilirsin.

WRITE A COMMENT