Doğal Yollarla Saç Düzleştirme

  • 06 Eylül 2023
  • 10.077 kez görüntülendi.
Doğal Yollarla Saç Düzleştirme

Doğal Yollarla Saç Düzleştirme

Doğal Yollarla Saç Düzleştirmeyi Hindistan Cevizi Sütü, Sıcak Yağ, Yumurta ve Zeytin Yağı ile Nasıl Yapabiliriz? Hepsini Sizler için Konumuz da Derledik.

Her bayan saçlarının güzel ,sağlıklı, ışıldayan, bakımlı görünen saçlarının olmasını ister. Bayanlar genelde kimyasallardan uzak doğadaki bitkilerden elde edilen kürlerle saçlarının bakımını yapmak istiyorlar. Doğal olan yollara başvurmayı tercih ediyorlar.

Saç tipleri genel olarak üçe ayrılır; düz, dalgalı, kıvırcık gibi. Biz bayanlar ise saçlarımız ile oynamaya bayılırız. Özellikle bu bunalım, can sıkıntısı, depresyon gibi bir moda girdiysek şayet ilk iş soluğu kuaförde almak oluyor. Ya saç renginde bir değişiklik ya da kesim gibi yeni bir değişimle kendimize geliyoruz diyebiliriz. Bu olayı şuna bağlayacak olursak mesela düz saça sahipsek eğer kıvırcık ve ya dalgalı saçlara heves edebiliyoruz. Keşke benimde saçlarım senin gibi dalgalı olsaydı diyebiliyoruz mesela. Ya da tam tersi bi durumla kıvırcık saçlı olup ta düz saça sahip olmak istemek gibi.

Artık inanın her şeyin kolayı var. Saç sorunlarımıza göre çarelerini bulabiliyoruz. Her şeyden önemlisi aslında saçlarımızın canlı, sağlıklı, bakımlı saçlara sahip olduğumuzdur.

Ele aldığımız konumuz bugün doğal yolla saçlar düzleştirilir? Biliyorsunuz ki piyasada olsun birçok saç düzleştirmek için kullanılan kimyasal ürünler ve satılan aletler var. Ama bunların saçlarımızı ne kadar yıprattığı ise tarif edilemez. Sürekli kullandığımız ısı aletleri saçlarımızda kötü sonuçlar doğurur. Yıpranmış, cansız, saç telleri kırılmış bir saç tipi ile karşılaşabiliriz.

Doğal imkanlarımızla evde kendimizde saç düzleştirebiliriz. Hem saçlarımızın böylece yıpranmasını önlemiş oluruz. Gelin birlikte konumuza bir göz atalım.

Doğal yollar ile saç nasıl düzleştirilir?

Süt ile saç düzleştirme

Süt ile saç düzleştirme

Süt ile saç düzleştirme

Bir su bardağının yarısı kadar sütü büyük bir cezvede kaynatabilirsiniz. Kanayan sütü ise bir müddet soğumaya bırakın. Daha sonra yarım su bardağı kadar suyu şişe de ısıtıp soğutmuş olduğunuz sütün içerisine katarak bir karışım elde edeceksiniz bu karışımı elinizde varsa sprey tarzı bir şişeye dökerek saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saçlarınıza sıkarak bi yarım saat kadar saçlarınızda bekletip ardından saçlarınızı durulayın. Bu karışımla birlikte saçlarınız kabarmaz, nem ihtiyacını ve pürüzsüz olmasını sağlar.

Süt ile saç düzleştirme esasında kıvırcık ve dalgalı saçlara sahip bayanların saçlarını  nemlendirilmesine ve saç tellerinin kendini bırakmasına yardımcı olacaktır. Çünkü kıvırcık saçlı bayanlarda saç düzleştirme sonrası saçlarda kabarıklık elektriklenme gibi problemler olabiliyor.

Hindistan cevizi sütü ile saç düzleştirme

Hindistan cevizi sütü ile saç düzleştirme

Hindistan cevizi sütü ile saç düzleştirme

Hindistan cevizi sütü ile saçlarınız güzel istediğiniz şekli alacaktır. Yumuşacık elinizde akan bir saç kim istemez öyle değil mi?

Hindistan cevizi sütünü bir su bardağına alın ve içerisine 1/4 limon suyu ekleyin. Daha sonra buzdolabında soğumasını bekleyin. Bir müddet beklettiğiniz karışımı çıkartarak bir kaşık yardımıyla karıştırıp krem gibi olana kadar karıştıralım. Bu kürü saçlarınıza masaj yaparak iyice yedirin. Daha sonra bir havluyu sıcak suya batırıp çıkartarak saçlarınıza sarın. Bir müddet bekleyin. Sonra saçlarınızı şampuanla yıkayarak durulayın. Elde ettiğimiz krem tarzındaki bu kürü haftada bir üç defa uygulayabilirsiniz. Saçlarınızın doğal yolla düzleştiğini göreceksiniz.

Sıcak yağ ile saç düzleştirme

Sıcak yağ ile saç düzleştirme

Sıcak yağ ile saç düzleştirme

Bitkisel yağlarda saçlarımız için bir o kadar faydalı. Özellikle zeytinyağının birçok derde deva olduğu gibi saçlarda da önemi büyük. Bunun yanı sıra hindistan cevizi yağı ve jojoba yağıda saçlar için faydalı olan yağlar arasında. Konumuz ile alakalı olan ise sıcak yağ ile düzleştirme yöntemi.

Bir miktar suyu ocakta kaynatın. Daha sonra bu suyun içerisine 2 - 3 yemek kaşığı kadar kullanacağınız zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı hangisini temin edebilirseniz o yağı erimeyecek bir poşet veya şişeye koyarak kaynatmış olduğunuz suyun içinde o yağı ısıtacaksınız. Yeterince ısınan yağı ise saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Ilık ıslak bir havlu ile saçlarınızı sararak bir müddet bekleyin. Ardından saçlarınızı durulayın. Sağlıklı, yumuşak nemli ve parlak  istediğiniz düz saçı elde edeceksiniz.

Zeytinyağı ve yumurta ile saç düzleştirme

Zeytinyağı ve yumurta ile saç düzleştirme

Zeytinyağı ve yumurta ile saç düzleştirme

Yumurta ve zeytinyağı normalde de vücudumuza faydası olan doğal ilaçlar diyebiliriz. Düz bir saç istiyorsak bu karışımı da bir deneyin derim. Bir tabağa 2 adet yumurtayı kırın ve içerisine zeytinyağı ekleyerek saçlarınıza bunu yedirin. Saçlarımızı kuaförde yaptırırken gibi bir fırça ile saçlarımıza bu karışımı sürüp aluminyum folyo ile sarıp  bir saat saçlarımızı böyle bekleteceğiz. Daha sonra saçlarımızı bol su ve şampuan ile yıkayarak saçları durulayın.

Doğal yollarla saç düzleştirmek istiyorsanız sizde bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Bahar dedi ki:

    boyalı saçlarda işe yarar mı?

    1. Saç dedi ki:

      : evet yarar

BİR YORUM YAZ