Göz Rengine Göre Saç Seçimi Rehberi

  • 11 Ağustos 2023
  • 39.377 kez görüntülendi.
Göz Rengine Göre Saç Seçimi Rehberi

İnsanların fiziksel görünümü için oldukça önemli olan saçlar farklı renklerde tercih edilebilmektedir. Genellikle doğal saç renginin daha sağlıklı olduğu söylense de kendisinde değişiklik yapmak isteyen kişiler saç renklerini değiştirmektedir. Saç rengi tercih ederken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki saça yeteri kadar bakım yapmaktır. Yeteri kadar bakım yapılmayan saçlar saç boyasını tutmakta da zorluk çekmektedir. Saç bakımı için tercih edilebilecek birçok malzeme bulunmaktadır. Bu malzemelerden ilki şampuanlardır. Şampuanlar saç bakımından çok saç temizliği için kullanılmaktadır.

 

Farklı saç tipleri ve saç şekilleri için birçok şampuan bulunmaktadır. Bunun dışında saç temizliği için şampuan yerine doğal sabunlar da kullanılabilmektedir. Doğal sabunlar hem saç temizliği hem de saç bakımı için uygundur. Aktarlarda en fazla tercih edilen kil sabunu, kükürt sabunu ve argan sabunu saç için uygundur. Saç bakımına gelecek olursak da şunları söyleyebiliriz: Saç bakımı için genellikle saç maskesi, saç kremi ve saç serumu kullanılmaktadır. Saç maskesi de saç kremi de saç serumu da farklı saç tiplerine uygun olarak yapılmıştır. Saç maskesi saçların onarılmasını sağlar ve saç kırıklarını önler. Özellikle boyalı saçlar için kullanılmaktadır.

Saç kremi saçın daha rahat taranmasını, daha rahat şekil almasını ve daha sağlam olmasını sağlar. Saç serumu ise boyalı saçların yıpranmasını önler ve saçları eski güçlü haline kavuşturmak için kullanılır. Bu bakım ürünleri ile saç bakımı düzenli olarak yapıldığı taktirde saçın boyanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Saç rengi seçerken hem düzenli olarak bakım yapılıp yapılmayacağına hem de yüz rengine uygun olmasına dikkat edilmelidir. Bunun dışında göz rengine göre saç rengi seçimi de yapılmaktadır. Göz rengine göre saç seçimi yapılırken iki durum amaçlanmaktadır. İlk durum göz rengi ile saç renginin uyum içerisinde olmasıdır. Bu şekilde daha hoş bir görünüm elde edileceği düşünülür. İkinci durum ise göz rengini ya da saç rengini ön plana çıkarmaktır. Bu şekilde daha farklı bir görünüm elde edilmektedir.

Göz rengine göre saç seçimi konusunda ele alınacak ilk göz rengi eladır. Ela rengi gözlere sahip olan kişiler saç rengi seçimi yaparken ten rengini de göz önünde bulundurmalıdır. Bu sayede daha uyumlu bir görünüm sağlanabilir. Ela rengi gözleri olan kişiler kızıl tonlarında saç rengi seçebilirler. Kızıl hem ela ile uyum sağlayan hem de ela renginin daha yeşil görünmesine sebep olan bir renktir. Bu nedenle ela gözleri olan kişiler kızıl tonlarındaki saçları rahatlıkla kullanabilirler.

Bunun dışında açık kahverengi de çok fazla tercih edilen renklerdendir. Ela göz rengi ile tercih edilen açık kahverengi saç rengi sade ve şık bir görünüm oluşmasını sağlar. Bu konu içerisinde incelenebilecek bir diğer göz rengi yeşildir. Yeşil göz rengi ile birlikte kumral saç rengi kullanılabilir. Açık kahve tonları ve kumral tonları yeşil gözlü kişilerin tercih edebileceği saç renkleridir.

Bunun dışında yeşil gözlü kişiler sarı saç rengini de tercih edebilir. Fakat platin rengi gibi açık renkler yerine koyu sarı tonları daha doğru bir seçimdir. Bu renkler yeşil gözlerin daha ön planda olmasını sağlayarak kişiye daha doğal bir görünüm kazandırmaktadır. Mavi göz rengi ile birlikte tercih edilebilecek saç renklerine geldiğimizde şunları söyleyebiliriz: Mavi göz rengine sahip olan kişilerin sıklıkla yaptığı bir hata bulunmaktadır. Bu hata saç renklerini kızıl tonları ve bakır tonları içerisinden seçmektir. Kızıl tonları ve bakır tonları yerine daha koyu renkli saçlar tercih ederek bakışlarda keskinlik yakalayabilmek mümkündür.

Özellikle siyah ve koyu kahverengi gibi renkler mavi gözlerle birlikte tercih edilebilecek olan ideal saç renklerindendir. Sarı saç tercih etmek isteyen kişiler ise sarının arasına küllü bir renk ekleyerek daha yumuşak bir görünüm elde edebilirler. Göz rengine göre saç seçimi konusunda bahsedilecek son göz rengi ise kahverengidir. Kahverengi göz rengine sahip olan kişiler hemen hemen her saç rengini tercih edebilirler. Özellikle koyu tonlar daha revaçtadır. Kızıl, küllü tonlar gibi renkler de rahatlıkla kullanılabilir. Siz de göz rengine göre saç seçimi ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ