Tarz Kısa Saç Kesim Modelleri

  • 15 Haziran 2023
  • 24.041 kez görüntülendi.

Saçlar hem erkekler hem de kadınlar için dış görünümün vazgeçilmez bir parçasıdır. Özellikle kadınlar saç bakımı için oldukça fazla uğraşmakta ve farklı bir görünüm için yeni model arayışı içerisine girmektedir. Saç modelleri içerisinde en fazla tercih edilen modellerden birisi de kısa saç modelleridir. Farklı bir tarz oluşturmak isteyen kadınlar genellikle kısa saç modellerine yönelmektedir. Kadınlar genel olarak saç kestirme konusunda ikilemde kalsa da değişiklik amacı ile saçlarını kestirmektedir.

Kişilerin gerek kendi isteğiyle gerekse depresyon nedeniyle kestirilen saçlar görünüşe farklı bir hava katmaktadır. Fakat kısa saç kesimine karar vermeden önce kesimin yüze olan uygunluğu da dikkate alınmalıdır. Çünkü kısa saç kesimine heveslenen ve uzun süreli olarak kısa saç kullanmak isteyen kişilerin kesim ile yüz bütünlüğüne önem vermesi gerekmektedir. Kişiler yüz şekillerine göre saç modelleri tercih ederek daha hoş bir görünüme sahip olabilirler. Kısa saç tercih edecek kişilerin yüz şekillerini öğrenebilmeleri için oldukça basit bir yöntem bulunmaktadır. Yüz şeklini öğrenmek isteyen kişiler bir kalem ile şakak noktalarına, çene kısmına ve alınlarının uç kısmına bir nokta koyarak bu noktaları birleştirmelidir.

Ortaya çıkan şekil kişinin yüz şeklini oluşturacaktır. Yüz şekilleri oval yüz şekli, kare yüz şekli, yuvarlak yüz şekli, üçgen yüz şekli, ters üçgen yüz şekli, asimetrik yüz şekli gibi isimlere sahiptir. Oval yüz şekli ideal olarak bilinen yüz şeklidir. Oval yüz şekline sahip olan kişiler saç modeli seçiminde çok fazla zorlamamaktadır. Fakat diğer yüz şekillerine sahip olan kişilerin model seçiminde dikkatli davranması ve iyice araştırma yapması gerekmektedir. Kısa saç modellerinde de bu duruma dikkat edilmelidir.

Yüzü çok fazla tombul olan ve yuvarlak bir görünüme sahip olan kişiler kısa saç modellerini tercih etmemelidir. Aksi taktirde yüz kısmındaki fazlalıklar daha fazla göze çarpan bir hal alacaktır. Fakat ters üçgen ya da üçgen yüz şekline sahip olan kişiler kısa saç modellerini rahatlıkla tercih edebilirler. Elmacık kemikleri belirgin olan kişilerin de kısa saç modellerini tercih etmesi önerilmektedir.

Tarz kısa saç kesim modelleri ile ilgili bilinmesi gereken başka bir konu da kesimde doğru renk seçimidir. Doğru renk seçebilmek için de ten rengine dikkat edilmelidir. Ten rengi açık olan kişiler koyu tonlardaki saç renklerini tercih edebilirler. Özellikle kumraldan daha açık ten rengine sahip kişiler koyu kahverengi ve koyu siyah saç renklerini rahatlıkla kullanabilirler.

Koyu ten rengine sahip kişilerin de özellikle sarı tonlarından kaçınması gerekir. Kestane tonlarındaki saç renkleri koyu ten renkleri için doğru seçim olacaktır. Ayrıca kısa kesim saç modellerinde çabuk akma yapmayacak renkler seçilmesi de önemlidir. Çünkü boyamanın üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra akma sorunu ile karşılaşılması saçın yeniden boyanmasını gerektirir. Bu durum da saçı yıpratarak dökülmesine ve güçsüzleşmesine neden olur.

Tarz kısa saç kesim modelleri arasında yer alan birçok model bulunmaktadır. Bu modellerden ilki romantik bob modeli olarak adlandırılan modeldir. Romantik bob modeli dalgalı saçları olan kişiler için oldukça uygun bir modeldir.

Yüzde bir kalıp gibi durmaması ve daha salaş bir hava katması nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Başka bir model ise kase model adı verilen kısa kesim modelidir. Yüz hatları keskin olan kişiler bu modeli kullanabilirler. Fakat yüzü fazla tombul olan kişiler için uygun bir model değildir. Aslan yelesi görünümlü saç kesimi de kısa saç modelleri içerisinde fazlaca tercih edilmektedir.

Bu modelde yükselen bir görünüm esas alınır. Bu sayede saça kabarık bir görünüm verilmektedir. Aslan yelesi kısa saç kesimi kahkül ile birlikte kullanılır. İsteğe göre perçem de tercih edilebilir. Fakat düz kahkül daha fazla kullanılmaktadır. Kısa saç kesimleri içerisinde yer alan bu modeller genellikle 18 yaşından büyük kişiler tarafından tercih edilmektedir. Yüz hatlarının tam olarak oturması durumu bu konuda etkilidir.

Kişiler model seçimi yaparken giyiniş tarzlarını ve yüz hatlarını esas alarak seçim yapmalıdır. Bu şekilde yüzlerine ve kıyafetlerine yakışacak şekilde doğru bir seçim yapılmış olur. Siz de tarz kısa saç kesim modelleri ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. merve dedi ki:

    Gerçekten çok başarılı bir yazı olmuş Saçlarım artık eskisinden çok daha güzel olacak, buna inanıyorum

BİR YORUM YAZ