Evde Kolaylıkla Hazırlayabileceğiniz Doğal Saç Bakım Maskeleri

 • 13 Ağustos 2023
 • 6.156 kez görüntülendi.
Evde Kolaylıkla Hazırlayabileceğiniz Doğal Saç Bakım Maskeleri

Evde Kolaylıkla Hazırlayabileceğiniz Doğal Saç Bakım Maskeleri

Saçlar denilince kuşkusuz biz bayanlar akıllara gelmektedir. Kadınları kusursuz gösteren saçlarıdır elbet. Saçlarına bakım yaptıklarında etrafa ayrı bir hava ayrı bir ışık saçarlar. Organik ve doğal olan her şey gibi Saç bakım maskelerinde de doğal yollar ile yapılan maskeler biz bayanların çok işine yaracağı kesin. Saçlarımıza iyi geldiğinin yanı sıra saç derimize saç köklerimizi de onaracaktır.

Evde kolaylıkla yapabileceğiniz mutfak araç gereçlerinden küçük çapta yararlanarak çok basit maskeler elde edeceksiniz. Dışarıda satılan kimyasal saç bakım kürlerinden kullanmaktansa kendiniz evde kendi yöntemlerinizle kolaylıkla kendi bakım kürlerini oluşturabilirsiniz. Örneğin saksıya bir çiçek ektiniz ve çiçek açmasını bekliyorsun. Ne yapman lazım ki büyüsün sana çiçek versin dimi. Sularsak çiçeğimizi daha da gürler güzel yeşerir yaprakları çiçeğini bize sunar.

Emek vermeden bir şey olmadığı gibi saçlarımıza da bakmak biraz bizim elimizde. Eğer saçlarımızı güzel yıkar saç bakım maskelerini uygularsak saçlarımızda daha güçlü daha parlak bir görünüm elde eder. Bu yüzden gelin birlikte evde kolaylıkla yapabileceğiniz doğal saç bakım maskelerine bir göz atalım.

Aşağıda sizlere doğal saç maskeleri hazırlamada kullanacağınız malzemelerin saçlarda nasıl iyi geldiğini kısaca açıklayalım.

Elma sirkesi : Saçlarda kaşıntıyı önlemeye yardımcı olur.  Kepeği yok eder. Saçlarınızın uzamasına yardımcı olur. Saçtaki yağlanmayı önler.

Süt : Saçlara uygulandığında yumuşak olmasına yardımcı olur. İpeksi bir görünüm sağlar.

Bal : Cansız yıpranmış saçlara parlaklık kazandırır. Saçları nemlendirmeye yardımcı olur. Saçlarınızın ışıldamasına ve kuvvetlenmesini sağlar.

Sızma zeytinyağı : Zeytinyağı denilince hemen hemen herşeye iyi geldiğini bilmeyen yoktur. Saçlarımızda da yumuşaklık kazandırır. Saç kremi gibi rahatlıkla  kullanıldığında saçlarda ipeksi bir görünüm sağlar. Tüm saç tiplerinde zeytinyağı güzel bir görev görür. Saçlarınız sağlıklı olmasını sağlar.

Limon : Saç yağlanmalarını önler. Saç derinizdeki gözenekleri kapatmaya yardımcı olur. Ayrıca asidik özelliğinden ötürü saç rengi açmada da kullanılır.

hindistan cevizi yağı Yumuşacık saçlarınızın ve ipeksi parlak saçlar için kullanacağınız bir yağ türüdür.

Muz ile yapılan doğal bakım maskesi

Muz ile yapılan doğal bakım maskesi

Muz ile yapılan doğal bakım maskesi
Meyveden saç bakım maskesi mi olur dediğinizi duyar gibiyim. Evet evet oluyor. Hem de muz meyvesinden. Muz en güzel meyvelerden birisidir. Tadı da güzeldir. İçerisin de ise birçok vitamin barındırır. Bu vitaminleri birazdan tek tek açıklayacağım. Muzla yapacağınız maske ile saçlarınızdaki kırıkları yok edecek. Kopan ve dökülen saçlarınıza  iyi gelecektir. Muzun içerisindeki doğal olan yağlar saçlarınızı nemlendirir. Nemlendirici etkiye de sahiptir. Saçlarınıza doğal bir görünüm sağlar. İçerisindeki vitaminler potasyum ve antioksidanlar ile harika olan muz meyvesi ile saç bakım maskesi hazırlayıp saçlarınıza uygulayın.

C vitamini : Saç derinizde oluşan yağlanmaları düzenler.

E vitamini : Saçlarınızın ve saç derinizin sağlıklı olmasını sağlar.

A vitamini : Kuru saçlarınıızı besler ayrıca saç köklerinizi güçlendirmeye yardımcı olur.

Potasyum : Kurumuş kırılan saçlarınıza iyi gelecektir.

Muz ile evde hazırlayacağınız saç maskesi tarifi :

 • İki tane muz
 • Bir yemek kaşığı bal
 • Bir yemek kaşığı zeytinyağı
 • Bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı

Hazırlarken ise muzları bir kap içerisinde iyice ezin ve püre haline getirin. Diğer malzemelerimiz ile bal, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağını da püre haline getirdiğiniz muzun içerisine katın ve karıştırın. Karıştırdığınız malzemeleri saçlarınıza uygulayın. En az beş dakika saçlarında bekletin. Daha sonra saçlarınızı ılık su yardımıyla durulayın. Saçlarınızda ki muzun o hoş kokusuyla saçlarınızın güzel kokusunu hissedeceksiniz.

Öneriler

 • Kolay olması açısından olgun olanmuzları tercih etmeniz size kolaylık sağlayacaktır.
 • Organik şampuan kullanmadan muzun hoş kokusuyla saçlarınızda güzel koku bırakacaktır.
 • Yıkamış olduğunuz saçlarınızı tarakla tararken zorlanıyorsanız şayet doğal saç kremlerini kullanmanızı tavsiye ederiz.
Yumurta ile yapılan saç bakım maskesi

Yumurta ile yapılan saç bakım maskesi

Yumurta ile yapılan saç bakım maskesi
Yumurta denilince akla gelen ilk şey sanırım protein bakımından ne kadar  güçlü olduğudur. Ne kadar faydalı bir yiyecek olduğunuz herkes bilir. Yumurta vücudumuz için ne kadar faydalıysa saçlarımız içinde bir o kadar faydası vardır. Sağlıklı saçlarımızın olması içinse yumurtanın  içerisindeki faydalı besinlerden yararlanmak lazım. Yumurtanın saçlar üzerinde etkisini görelim.

Protein : Saçlarımızın köklerini beslemeye yardımcı olur. Saçların daha gür ve uzamasını sağlar.

D vitamini : Kel kalmayı önler. Saçlarınızın dökülmemesini sağlar

B12 vitamini Saçların uzamasına yardımcı olur.

A vitamini : Saç kırılmalarına karşı iyi gelir.

Yağ asitleri : Saçlara parlaklık kazandırır.

Potasyum : Kuru yıpranmış saçlar için iyi gelir.

Kalsiyum : Sağlıklı saçlarınız için saçlarınızın uzamasını sağlar.

Yumurta maskesi ile evde hazırlayacağınız saç maskesi tarifi :

 • Bir yumurta
 • Bir su bardağı süt
 • Bir limon
 • İki yemek kaşığı zeytinyağı

Öncelikle saçlarınızın uzunluğu ve kabalığına göre bir veya iki yumurta tercih edersiniz. Yumurtanın sarısını ve akını ayırın. Sarısını ayrı bir kaba alın. Daha sonra bir su bardağı sütün içerisinde iki yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Yumurta sarısınıda bu karışıma ekleyip güzelce çırpın özleşsin malzemeler birbirleriyle. Limonu da sıkarak karışıma ekleyin. Limon saç derinize serinletici etki yaratcaktır. Hazırladığınız karışımı saç diplerinize saçlarınıza saç uçlarınıza iyice yedirerek masaj yapın. Tüm saç bölgenize yedirdiğinizden emin olun. Daha sonra beş dakika kadar bekleyin. Ilık ve soğuk su ile durulama yapın. Saçlarınızda yumurta kalıntıları kalabilir o yüzden saçlarınızı kontrol ederek yıkadığınızdan emin olun. Organik bir şampuan ile saçlarınızı güzel kokması için son durulama suyu ile saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Öneriler

 • Saçlarınız uzun ve maskeyi yaptıktan sonra iyice yıkadığınızdan emin olun. Önemli bir nokta çok sıcak su ile yıkamayın. Çünkü yumurta olduğu için sıcak su yumurtayı pişirir ve saçlarınızdan yumurtayı çıkarmak güçleşir. Bu yüzden saçlarınızı ılık su ile durulamaya özen gösterin.
 • Yumurta koku veren bi yiyecek olduğu için saçlarınızda istenmeyen bir koku yaratabilir. Bu yüzden durulama suyunuzda bitkisel hoş kokular içeren şampuanları tercih edebilirsiniz.
 • Fazladan maske için kullanılan limon suyu saç derinizin yanmasına sebep olabilir. Maske için kullanılan 2 yumurtaya bir limonun suyu yeterli gelecektir.
 • Yumurtanın kokusu sizleri rahatsız ediyorsa eğer kendinize uygun aralıklar ile saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Hoş şolmayan bir koku yarattığını biliyoruz fakat saçlarınız için ise çok faydalı olduğunu unutmayın.
 • Yumurtayı tüm saçlar için maske olarak kullanabilirsiniz. Yumurta akını ise yağlı saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Son olarak yumurta maskesinden pek hoşnut olmasanızda denemenizde fayda var. Çünkü yumurta maskemizde saçlarınız için gerekli protein ve kalsiyum var.

Yoğurt ile yapılan saç bakım maskesi

Yoğurt ile yapılan saç bakım maskesi

Yoğurt ile yapılan saç bakım maskesi
Yoğurt içerisinde birçok vitamini barındırır. Protein kalsiyum saçlara oldukça iyi gelecek olan yoğurt maskesi yağlı saç derilerine iyi gelecektir. Yağlanmaları gidericidir. Saçlar uzadıkça saçtaki nem oranı azalır.fakat yoğurt maskesi ile uzun saçlarıdaki nem oranınıda dengeleyecektir.

Yoğurt maskesi ile evde hazırlayacağınız saç maskesi tarifi :

 • Yarım bardak yoğurt
 • Bir çay kaşığı elma sirkesi
 • Bir çay kaşığı bal

Maske nasıl hazırlanır ona gelecek olarsak eğer; yoğurtu elma sirkesini ve balı birlikte bir kap içerisinde iyice karıştıralım. Saçlarımızın bütününe hazırladığımız karışımı güzel bir şekilde yedirelim. 10-15 dakika kadar saçlarımızda bekletelim. Daha sonra su ile durulayalım.

Öneriler

 • Elma sirkesini aşırı kullanmayın. Saç derinizde yanma etkisi yapabilir.
 • Çok cıvık tarz bir yoğurt kullandıysanız saçınızda bekleme sırasında saçlarınızdan akabilir. Bunun yaşanmasını istemiyorsanız katı türlerde olan yoğurtları tercih edebilirsiniz.
 • Saçınıza doğal yoğurt kullanmanızda fayda var. Hatta ev yoğurdu besin değerleri bakımından daha zengin olduğundan dolayı saçlarınız için kullanmanız daha iyi olacaktır. Şekersiz yoğurt kullanmamaya ayrıca dikkat edin.
Avokado ile yapılan saç bakım maskesi

Avokado ile yapılan saç bakım maskesi

Avokado ile yapılan saç bakım maskesi
Avokadonun bitmek bilmeyen faydalarını bilmeyen yoktur sanırım. Kadınların vazgeçilmez güzellik uygulamalarından olup nemlendirici ve besleyici özelliği için kullanılmıştır. Herşeye iyi gelen avokado saçlara iyi gelmez mi ? Cansız saçları canlandırma etkisine sahiptir. Avokado saç bakım maskesi kuru yıpranmış saçlarada iyi gelecektir.

Avokado ile evde hazırlayacağınız saç maskesi tarifi :

 • ½  su bardağı süt
 • Bir çorba kaşığı zeytinyağı ya da badem yağı
 • Küçük olgun avokado

Avokadoları kesin ve püre haline getirin. Süt ve zeytinyağını da avokado ile karıştırın. Daha sonra saç diplerinden saç uçlarına kadar uygulayın. Saçlarınızda 15 dakika kadar bekletin.

Öneriler

 • Olgunlaşmış avokado püresi ve güzel bir yağ seçimi yapın.
 • Avokadonun kalıntılarını saçlarda kalabilir. Bu yüzden saçlarınızı iyice durulayın.
 • Saçlarınızı duruladıktan sonra saç kremi uygulamanıza gerek yok. Çünkü avokado içerisindeki kremsi yapısıyla saçlara yumuşaklık kazandıracaktır.
Çilek saç bakım maskesi

Çilek saç bakım maskesi

Çilek saç bakım maskesi

Çilek güçlü bir c vitamini barındırmaktadır. Saç derisinde oluşan yağlanmalara iyi gelmektedir. Çilek saçtaki ph dengesini düzeltir ve saça doğal parlaklık verir.

C vitamini : Saçlara parlaklık kazandırır. Saçların yağını kontrol eder.

Çilek ile evde hazırlayacağınız saç maskesi tarifi :

 • Bir avuç taze çilek ( Saçlarınızın boyutuna göre miktarını ona göre ayarlarsınız )
 • Bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • Bir çorba kaşığı bal

Çileği püre haline getirin. Daha sonra tüm malzemeleri karıştırın. Karışımı ise ıslak saç diplerine ve saç uçlarına uygulayın. Sonra ılık su ile durulayın.  Çileğin güzel kokusundan dolayı saçlarınıza hoş koku bırakacaktır.

Öneriler
Bu maske uygulanırken başka bir nemlendirici kullanılmaz. Çünkü saçta aşırı yağlanma yapabilir ve saçımızın yağ oran dengesi bozulur.

Her saça uygulayabileceğiniz saçları besleyen yumurta maskesi

Her saça uygulayabileceğiniz saçları besleyen yumurta maskesi

Her saça uygulayabileceğiniz saçları besleyen yumurta maskesi
Yumurta sarısı saçları besleyici özelliğe sahiptir. Yumurtanın beyazı ise saçtaki yağları ve bakterileri önler. Yağlı saçlara sahip olanlar yumurtanın akını saçlarına uygulamalılar. Yumurtanın hepsini ise normal ve kuru saçlar için kullanabilirler.

Yumurta ile evde hazırlayacağınız saç maskesi tarifi :

 • Yarım bardak yumurta sarısı ve beyazı ( yağlı saçlar için akı )

Saçlarınıza karışımı uyguladıktan sonra saçlarınız hafif nemli olsun. Saçlarınızın uzunluğuna göre yumurta ekleme yapabilirsiniz. Karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. 15 20 dakika kadar saçlarınızda bekletin ve soğuk su ile bolca durulayın. Kokusundan rahatsızlık duyuyorsanız güzel kokulu bitkisel şampuan ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu işlemi  2 haftada bir eğer yumurta maskesinin kokusundan rahatsızlık duyuyorsanız kendinize göre bir program oluşturarak saçlarının ihtiyacı olan bu işlemi saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Saç bakım maskeleri saçlara uygulandığında saçlarınızdaki o yumuşaklık parlaklık doğallık canlılık  ve hacmi hissedeceksiniz. Bu yüzden süreklilik önemli. Saçlarınızdaki uyguladığınız maskeler sonucu güzel sonuçlar alacaksınızdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Cemile dedi ki:

  Saçlarım her zaman uzun ama uçlarda hep kırıklar ve yıpranmalar vardı bu yüzden artık uzaması durdu ve arada kestiriyorum bu yüzden kısalmaya başladı hemen hem hızlı uzatmak hem de bakım yapmak için doğal keratin kullanmaya başladım patentli kertin aynı uzunluğa getirmemi sağladı ve yıpranma kırık falan da kalmadı saçlarımda tam istediğim gibi uzun ve sağlıklı saçlarım var boya da yaptırıyor olmama rağmen çok sağlıklı ve bakımlı.

 2. İbrahim Aral dedi ki:

  Bu makalede verilen doğal saç bakım maskeleri tarifleri çok pratik ve etkili görünüyor. Evde bulunan malzemelerle kolaylıkla hazırlanabilirler. Saçlarımıza doğal ve organik bakım yapmak her zaman daha iyidir. Denemek için sabırsızlanıyorum

 3. Baran Yılmaz dedi ki:

  Bu makalede verilen doğal saç bakım maskelerinin saçlarıma fayda sağlayacağını düşünüyorum. Denemek için sabırsızlanıyorum

 4. İrem Yıldız dedi ki:

  Bu makaledeki doğal saç bakım maskeleri tarifleri oldukça ilginç ve faydalı görünüyor. Evde kolaylıkla bulunabilen malzemelerle yapılabiliyor olmaları da avantajlı. Denemeyi düşünebilirim.

BİR YORUM YAZ