Doğal Yollarla Saç Bakımı 2024

  • 11 Ağustos 2023
  • 2.505 kez görüntülendi.
Doğal Yollarla Saç Bakımı 2024

Doğal Yollarla Saç Bakımları; zeytinyağı ile saç yağlama, saçlara maske yapmak, saçı parlatmak için, doğal saç bakım kremi, saçların dökülmemesi için ve kepeği önlemek için bakım tarifleri.

Saç denilince akla gelecek ilk şey temizliği ve bakımıdır kuşkusuz. Saçlarımızın güzel temiz ve bakımlı olması demekse ona uyguladığımız yöntemlerdir. Saçlarımızın da beslenmeye ihtiyacı vardır. Daha güzel canlı ve parlak görünmesi için. Birçok insan doğal yollarla saçlarının bakımını yapmayı tercih ediyor. Çünkü diğer kimyasal ürünlerin saçlara daha çok zarar verdiği aşikar. Saçlarının bakımsızlığından, bir türlü istediği canlılığı, yumuşaklığı bulamıyor mu? gelin birlikte saçlarımız için doğal yollarla neler yapabiliriz bir öğrenelim.

Saçlarımızın Bakımı için Doğal Yollarla Neler Yapılabilir?

Zeytinyağı ile Saç Yağlama

Saçlarımızın bakımında saçları yağlamak önemlidir. Yağlamadan kasıt tabi ki Zeytinyağı ile olandır. Zeytinyağı ile saç derisine ve saçlarımıza masaj yapalım. Saçlarımıza yapmış olduğumuz bu masajla saçlarımız güzel bir şekilde yağlandı. Daha sonra bir nemli ılık havlu ile saçlarımızı sarıyoruz. Havlunun ıslaklığı yağlı saça iyi gelecektir. Çünkü saçlarınızın emilimini hızlandıracaktır.

Saçları Şampuanlama

Saçlarımızı yağlama işleminden sonra yıkamak gerekecek elbette. Elinizde kullanmış olduğunuz varsa doğal  şampuan ile saçlarınızı bol su ile yıkamalısınız. Saçınızı yıkarken kullanacağınız suda önemli ne çok soğuk ne de çok sıcak. Çünkü soğuk suda saçlarınızın yağı arınmayacaktır. Çok sıcakta da saçınızı besleyecek olan yağın gitmesine sebep olacaksınızdır. Bu yüzden ılık su ile saçlarınızı durulayınız.

Şampuanlama işlemi bittikten sonra ise saçınıza uygun saç kremi kullanın. Tabi ki ne kadar doğal o kadar iyi kimyasallardan uzak. Kremlenen saçlarınızı da duruladıktan sonra kurutunca saçlarınızdaki farkı göreceksinizdir.

Saçlara Maske Yapmak

Maskeler sadece cilt için değil tabi ki saçlarımız içinde birçok maske tarifi var elbette. Saçların bakımı için saç maskeleri uygulamak gerekir. İster evde kendimizi doğal yollarla yapabiliriz.

Saçlarımız için maske tarifleri:

Saçı parlatmak için :

* 1 çay kaşığı bal

*4 su bardağı sıcak su

Bal ile suyu karıştırıyoruz. Bu arada saçlarımız temiz olmalı. Bu karışımı saçlarımızın uçlarına uyguluyoruz. Saçlarınıza sürdüğünüz ballı suyu tekrar durulamıyorsunuz. Durulamadığınız saçlarınızda parlaklığı fark edeceksiniz.

Doğal saç bakım kremi:

* yarım fincan bal

* yarım fincan zeytinyağı

Bal ile zeytinyağını bir kapta karıştırıyoruz. Karıştırdığımız karışımı da saçlarımıza yediriyoruz. saçımızı kapatacak bir eşarp veya havlu ile saralım. Otuz dakika kadar bekletip saçlarımızı daha sonra bir şampuan ile durulayalım. Saçları kuru olanlar için çok doğal olan bu krem özellikle onlara iyi gelecektir. Kuru olmayan saçlar içinse zeytinyağını daha az koyarak saç bakım kreminizi evde kendiniz hazırlayarak kullanabilirsiniz.

Saçın parlak olması ve saçtaki kepeği önlemek için:

*5 gr ısırgan otu

*3 su bardağı su

Aktardan aldığımız ısırgan otunu sıcak suda haşlıyoruz. Haşladığınız ısırgan otunu soğuduktan sonra süzüyoruz. Yeni yıkanmış temiz olan saçlarımıza bu karışımlı su ile yıkıyoruz. Bir müddet beklettikten sonra su ile duruluyoruz. Saçlarınızı daha parlak ve aynı zamanda saçlardaki kepeklenmeyi de giderecektir.

Saçların dökülmemesi için:

* 1 tane soğan

* 2 tatlı kaşığı çörek otu yağı

* 2 tatlı kaşığı hint yağı

* 1 çay kaşığı çam terebentin

Soğanı rendeliyoruz ve bütün malzemeleri bir karıştırıyoruz. Hazırlanan karışımı saçlarımızın dip bölgelerine haftada bir uyguluyoruz. Saçlarımızı daha sonra bir strec yardımı ile sarıyoruz. Yarım saat kırk beş dakika kadar bekletip ılık su ile saçlarımızı duruluyoruz. Saçları dökülenler için güzel bir karışım önerisidir.

Saç kırılmasını önlemek için saç kremi:

* 1 çay kaşığı ceviz yağı

* 1 çay kaşığı pul biber

* 1 çay kaşığı keten tohumu yağı

* 1 yumurta sarısı

* 2 tatlı kaşığı biberiye yağı

Bütün bu malzemeleri bir kapta karıştırıyoruz. Saçlarımıza masaj yaparak yediriyoruz. 15 - 20 dakika kadar saçlarımızda bekletip saçlarımızı duruluyor uz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ