Kepekten Kurtulmak için 10 Doğal Yöntem 2024

 • 11 Ağustos 2023
 • 2.239 kez görüntülendi.
Kepekten Kurtulmak için 10 Doğal Yöntem 2024

Saçlarınızı Kepekten Kurtaracak 10 Doğal Yöntem

Kepek şeklinde adlandırdığımız şey aslında ölü derinin saç derimizde pul pul bir görünüm alması halidir. Esasında ciddi bir sorun olarak adlandırılmaz ve bulaşıcı da değildir. Fakat kişide saçları temiz olsa dahi etrafa bakımsız görünümü verdiği için ne yazık ki rahatsızlık hissi uyandırır.

Maalesef ki bu sorun kadın erkek demeden herkesin kepek sorunu olabiliyor ve özellikle mevsim geçişlerinde etkisini daha da fazla gösterebiliyor. Birçok insan kepekten kurtulabilmek için çeşitli yöntemlere başvuruyor ancak bu yöntemlerin içerisinde çeşitli kimyasallar ihtiva eden ürünler de mevcut. Ve ne yazık ki bu yöntemlerin birçoğu hayal kırıklığıyla sonuçlanıyor. Burada sizlere kepekten kurtulmanız için, cildinizi de herhangi bir zarara uğratmayacak, 10 doğal yöntemden bahsedeceğiz.

kepek sorunu

kepek sorunu

Zeytinyağı

Birçoğumuz saç bakımı için zeytinyağı kullanımının sayısız faydası olduğunu zaten biliyoruz. Bu faydalardan biriside saçlarımızdaki kepekten kurtulma. Bunun için saçlarınızı uzun süre zeytinyağına maruz bırakmanız yeterli. Yapmanız gerken zeytinyağını saçlarınıza güzelce uygulayıp bir streç film yardımıyla saçlarınızı kaplamanız. Saçlarınızı 4-5 saat bu şekilde bekletip ardından da duruladığınızda saç derinizin kuru kalması sonucu oluşabilecek kepeklenme sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı

Yoğurt

Evet yine sayısız faydasını bildiğimiz yoğurdun saç derisine sürülerek kepek sorunuyla başa çıkmada size yardımcı olacağını söylememiz mümkün. İçinde ki yararlı etken maddeler sayesinde sağlığımıza iyi gelen bu yiyeceğimiz herhangi bir karışıma dahi ihtiyaç duymadan tek başına bu sorunun çözümü için yeterli. Banyo öncesi iyice çırpılan bir kase kadar yoğurdu yıkayıp duruladığınız ıslak saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Ortalama 15 dakika bekleyin ve durulayın, hepsi bu kadar. Bu yöntemi haftada bir kez uyguladığınızda kısa sürede kepek sorununuz azaldığını ve ortadan kalktığına şahit olabileceksiniz.

Yoğurt

Yoğurt

Aloe Vera Bitkisi

Aloe vera bitkisi de yine sağlıklı görünümlü saçlar için kullanılan bir başka doğal yöntem. İsmini birçoğumuzun son günlerde sıkça duyar olduğu bu bitki, yaprağı içerisinde bulunan jelimsi görünüme sahip bir oluşum sayesinde kepek sorununu halletmede bizlere yardımcı oluyor. Aloe vera yaprağında oluşan bu jeli saç diplerinize yumuşak dokunuşlarla uygulayın 15-20 dakika kadar bekletin ve saçlarınızı güzelce durulayın. Bu jeli aynı zamanda şampuanınızın içerisine  katarakta kullanabilmeniz mümkün.

Aloe vera

Aloe vera

karbonat

Saçlarınızda bulunan kepeklerden kurtulabilmeniz için size yardımcı olabilecek bir diğer doğal ürünümüz de karbonat. Karbonatın temizlik için kullanıldığını duymayanımız yoktur. Aynı etkiyi saç bakımımızda da gösteriyor. Gelelim kullanımına; karbonatın saç bakımızın için 2 şekilde kullanımı mevcut. Bunlardan ilki şampuanınıza 1 yemek kaşığı civarında karbonat ekleyerek, ikincisi ise saçlarınızı yıkayıp durulama işlemini bitirdikten sonra 1 tatlı kaşığı kadar karbonatı saç diplerinize iyice masaj yaparak uygulamak ve ardından saçlarınızı iyice durulayarak arıtmak. Hangi yöntemi kullanacağınız tamamen sizin seçiminize kalmış.

karbonat

karbonat

Sirke

Sirkeli su yardımıyla da kepekten kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Bunun için elma ya da üzüm sirkesi fark etmez, ikisini de kullanabilirsiniz. Ilık su doldurduğunuz geniş bir kap içerisine sirke ekleyip karıştırın. Öncelikle saçlarınızı iyice yıkayıp durulayın ve ardından son suyunuz olarak sirkeli bu suyu saçlarınıza dökün. Korkmayın sirkenin kokusu kısa sürede uçup gidecektir.

Sirke

Sirke

hindistan cevizi yağı

Saçlarınızı kepekten kurtarmanın bir başka doğal çözümü de Hindistan cevizi yağı. Saç sağlığımız için zeytinyağı kadar faydalı olan bu yağın kullanımı da şöyle: güvenilirliğinden emin olduğunuz bir aktardan veya başka bir satış yerinden aldığınız hindistan cevizi yağını saçınıza güzelce uygulayın. Saç diplerinize yumuşak parmak hareketleriyle masaj yapın ve ardından saçlarınızı yıkayıp durulayın. Yine bu uygulama da saçlarınızın kuru kalmaması ve nemlenmesini sağlayacaktır ve kepek sorunundan kurtulmanızda etkili bir yöntem olacaktır.

hindistan cevizi yağı

hindistan cevizi yağı

Çeşitli Bitkisel Yağlar

Kepekle başa çıkmada dikkat edilecek hususlardan birisi de kullandığımız şampuanımızın organik veya bitkisel içerikli olması. Yani şampuanımızın saç sağlığımız açısından esasında iyi bir şampuan olması da oldukça önemli. Bu tarz bir şampuana sahip olduğunuz halde yine de kepek probleminden kurtulamıyorsanız size çeşitli bitkisel yağlardan bahsedeceğiz. Kullandığınız şampuana 20 damla nane yağı, lavanta yağı yahut da biberiye yağı damlatın. Yine bu yağlara okaliptüs yağını da ekleyebiliriz. Şampuanınızı bu şekilde kullanın kepek sorununuzun hallolacağını göreceksiniz.

Çeşitli Yağlar

Çeşitli Yağlar

Çam Terebentin yağ

Çam terebentin yağını ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Aktarlardan kolayca edinebileceğiniz bu yağ kepek sorununuzla başa çıkmada önerebileceğimiz bir diğer yağ. Bu yağı kullanarak güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Bu yağın kullanım şekli de diğer yağlarda olduğu gibi saç diplerinize güzelce uygulamak ve masaj yapmak. Streç film ya da bir bone yardımıyla 2 saat kadar beklettiğiniz saçlarınızı iyice yıkayıp durulayın. Bu yağın aynı zamanda saç dökülmeleri için de iyi geldiğini söylemek mümkün.

Çam Terebentin yağ

Çam Terebentin yağ

limon suyu

Yine birçok faydasını bildiğimiz ve sofralarımızdan eksik etmediğimiz bir diğer yiyeceğimiz daha kepekle başa çıkmada bize yardımcı oluyor. Yapmanız gerekense sadece saç ve saç diplerinize limon suyu ile parmak uçlarınızla iyice masaj yapmak ve yarım saat bu şekilde beklemek. Duyacağınız acı sizi korkutmasın çünkü limonun sahip olduğu asitlerin etkisidir. Yeterli beklemenin ardından durulayın.

Yumurta Sarısı

Yumurta Sarısı

Yumurta Sarısı

Kahvaltılarımızın baş tacı iyi bir protein kaynağımız olan yumurta, saç sağlığımız içinde yararlı gıdalarımızdan birisi. Saç hacminizin büyüklüğüne göre 1 ya da 2 yumurta sarısını saçlarınıza parmak uçlarınızla uygulayın. Streç filme sarıp 1 saat civarı beklettiğiniz saçlarınızı güzelce yıkayıp durulayın. Yumurtadan tamamı ile arınması için saçlarınızı birkaç defa yıkamanız gerekebilir.

Yumurta Sarısı

Yumurta Sarısı

Son  olarak ise sinirden ve stresten uzak kalmanın da kepek oluşumunun önlenmesi için önemli bir husus olduğundan söz ederek yazımızı sonlandırıyoruz. Ciddi bir kepek sorununuz veya herhangi bir cilt rahatsızlığınız varsa lütfen bu yöntemleri doktorunuzun onayını almadan uygulamayın. Doktorunuzun önerileri çerçevesinde ilerleyin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Ayşe Aslan dedi ki:

  Bu doğal yöntemleri denemek istiyorum. Saçlarımda kepek sorunu yaşıyorum ve kimyasal ürünlerden kaçınmak istiyorum. Umarım bu doğal yöntemler işe yarar. Teşekkürler

 2. Veli Kaya dedi ki:

  Bu makalede kepekten kurtulmanın doğal yöntemlerinden bahsedildiği ve bu yöntemleri kullanmanın cilt sağlığına zarar vermeyeceği vurgulanmış. Kepek sorunu olan herkesin deneyebileceği bu yöntemlerin kimyasal içermediği ve etkili olduğu belirtilmiş. İlk etapta denemeye değer gözüken yöntemlerden biri zeytinyağı kullanımı gibi görünüyor. Ancak kullanmadan önce doktora danışmanın önemli olduğunu da hatırlatmışlar.

 3. Saadet Kahraman dedi ki:

  Bu yöntemlerden birkaçını deneyip sonuç almayı umuyorum. Kepek sorunu gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Teşekkürler

 4. Sena Bayrak dedi ki:

  Bu makalede paylaşılan doğal yöntemlerin saçlardaki kepek sorununa yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Denemek isteyebilirim.

 5. Esila Deniz dedi ki:

  Bu doğal yöntemleri denemek isteyebilirim. Kepek sorunuyla başa çıkmak için kimyasal içermeyen doğal çözümler her zaman daha iyi bir seçenek gibi geliyor. Kepek sorunu beni rahatsız ediyor ve umarım doğal yöntemlerle buna son verebilirim. Teşekkürler

BİR YORUM YAZ