Saç Dökülmesinden Kurtulmak için 10 Doğal Yöntem

  • 11 Ağustos 2023
  • 6.478 kez görüntülendi.
Saç Dökülmesinden Kurtulmak için 10 Doğal Yöntem

Saç Dökülmesinden Kurtulmak için 10 Doğal Yöntem

Her insan canlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Fakat istenmeyen bazı nedenlerden dolayı Saç dökülmeleri bir çoğumuzun malesef ki korkulu rüyası olmaya devam etmektedir. Sizler için araştırdığımız ve her evde kolaylıkla bulunabilen birkaç doğal çözümle siz okuyucularımıza bu konuda yardımcı olmak istedik.

Öncelikle saç dökülmesinin birkaç belirtisi hakkında size bilgi vermek istiyoruz. Tüm vücutta ki tüylerde görülen dökülme, başta daire veya parçalı şekilde görülen kelleşme ve yine kafada görülen kademeli geçişler şeklinde kendini belli eden incelme bu bulgulardan birkaçıdır.

Gelelim saç dökülmesinin nedenleri; Sinir ve stres hali, dengeli ve yeterli beslenememe, gerginlik, kalıtım, ilaç kullanımı, kaygı, vitamin çinko ve folik asit eksiklikleri, hormonlarda dengesizlik hali, çeşitli saç düzleştiricilerin hatalı ve sık kullanımı, anemi, yaş alma, aşırı sigara tüketimi, kemoterapi tedavileri, uzun süren hastalıklar, tiroid rahatsızlıkları gibi hastalıklar başlıca saç dökülme nedenleri olarak gösterilebilir.

Saçlarınızı dökülmekten kurtarmak ve daha gür saçlara sahip olmak için size önereceğimiz 10 doğal yöntem şunlardır:

Soğan ve sarımsak

Soğan ve sarımsak

Soğan ve sarımsak

Soğan ve sarımsak kükürt bakımından zengin iki faydalı gıdamız. Sayısız faydaya sahip bu iki şifalı yiyeceğimiz saçların daha gür olması için de kullanılabilmektedir. Bunun için soğanı ince bir şekilde kıyıp veya rendeleyip suyunu sıkmanız yeterli. Bu suyla saçlarınıza parmak uçlarınızla masaj yapın ve ardından saçlarınızı güzelce yıkayıp durulayın. Ve yine soğanın bal ile karıştırıldığında saç maskesi olarak kullanımı da bilinen bir diğer doğal yöntem.

Sarımsağın kullanımı ise şu şekilde; Hindistan cevizi ile kaynatıp saç derinize yine masajla uygulayın. Hafta da bir kez uygulamaya çalışırsanız kısa sürede etkisini göreceksiniz.

Yumurta

Yumurta

Yumurta

Yumurta günlük hayatımızda mutfağımızın vazgeçilmezlerinden. Saçlara iyi geldiğini ve Saç Bakımında sıkça kullanıldığını herhalde bilmeyenimiz yoktur. Demir, protein ve çinko bakımından oldukça zengin olduğunu düşünürsek saçların gürleşmesi için yeterli kaynağa sahip olduğunu görebiliriz. Yumurtayı nasıl kullanacağımıza geldiğimizde ise, hakiki zeytinyağıyla karışımını elde ettiğimizde dökülen saçlarınızın yerine gelmesinde yumurta önemli bir çözüm sağlayacaktır.

Aloe vera

Aloe vera

Aloe vera

Aloe vera yine son yılların gözde faydalı bitkilerinden biri.  Bitkinin salgıladığı jeli veya aloe vera suyunu saç derinize direk olarak uygulayabilirsiniz. Gerekli nemlendirmeyi sağlayacağından kuru saç derisi nedeniyle dökülen saçları engellemekte birebirdir. Saç derinize parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle uygulayacağınız jeli birkaç saat bekletmenizi ve ardından durulamanızı öneririz.

hindistan cevizi

hindistan cevizi

hindistan cevizi

Hindistan cevizi hem yağıyla hem sütüyle Saç Bakımında kullandığımız yiyeceklerin başında gelmektedir. Hindistan cevizi sütü saç tellerini besleyen ve dolgunlaştırarak hacim katan doğal çözümlerimizden bir diğeri.

Hint Leylağı

Hint Leylağı

Hint Leylağı

Birçok hastalığa şifası bilinen bu süslü bitki saç dökülmelerini önlemekte de kullanılmaktadır. Bir kaba dolduracağınız bir suya katacağınız bir miktar Hint Leylağını su yarı yarıya buharlaşma gösterene kadar kaynatın. Soğuttuğunuz karışımla duş alın ve haftada bir aynı işlemi tekrarlayın.

Sardunya ve Biberiye Bitkileri

Sardunya ve Biberiye Bitkileri

Sardunya ve Biberiye Bitkileri

Yine evde kolayca uygulayacağınız saç dökülmesini engelleyici yöntemlerden olan bu iki bitkiyi haşlayarak kullanabilirsiniz. Haşladığınız bitki yapraklarının suyuyla duş alarak kolayca saç dökülmelerinizin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca biberiye yağına badem yağını 2 ye 1 oranında ekleyerek elde edeceğiniz karışımla saç derinize bir süre masaj yapın. Bu uygulamanın özellikle hanımlarda görülen saç dökülmelerini engellemede etkili bir çözüm olacağını eklemek istiyoruz.

Yeşil Çay

Yeşil Çay

Yeşil Çay

Son yıllarda kadınların özellikle zayıflamak için kullandığı bu bitkinin Saç Bakımımıza sağladığı fayda da göz ardı edilemeyecek kadar fazla. Kaynayan suyunuza attığınız 2 poşet yeşil çayı demlendikten sonra soğutun. Saçlarınıza uyguladığınız yeşil çay bitkisinin suyunu bir saat civarı beklettiğinizde daha etkili sonuçlar elde etmeniz mümkün. Yeteri kadar beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın ve durulayın.

Kişniş Yaprakları

Kişniş Yaprakları

Kişniş Yaprakları

Taze kişniş yapraklarını ezerek elde edeceğiniz hamuru saç derinize masaj yoluyla uygulayın. Yine bu bitkinin yaprakları da evde uygulayacağınız doğal tedavi yöntemlerinden birisi.

Elma Sirkesi ve Ada Çayı

Elma Sirkesi ve Ada Çayı

Elma Sirkesi ve Ada Çayı

Elma sirkesi ve ada çayını karıştırarak elde edeceğiniz suyla saçlarınızı güzelce yıkayın. Bu bitkisel karışımın saçlarınızın dökülmesini azaltacağını ve saçınızı besleyerek sağlıklı saçlara kavuşmada yardımcı olacağını ekleyerek son bitkisel yöntemine geçiyoruz.

kına

kına

kına

Kına en eski saç bakım ürünlerinden biridir ve yüzyıllardır Asya ülkesi kadınları tarafından hem saç boyası olarak hem de saç tedavisi yöntemi olarak kullanılır. Kına saç derisini beslemekle kalmaz saç tellerini de güçlendirir. saç dökülmelerinde kullanılan etkili yöntemlerden bir tanesidir. Yoğun bir bakım elde etmek istiyorsanız kınaya yoğurt ekleyebilirsiniz. Uyguladıktan sonra yarım saat civarı bekletmeniz gerekmektedir. Yine içine zeytinyağı damlatarak da kullanımı mümkündür. Kına saç derinizi temizler; saçınıza hacim ve parlaklık katar.

Yazımızı sonlandırırken sizlere saçlarınızın dökülmesini engelleyecek gerekli birkaç önlemden bahsetmek istiyoruz. Protein ve vitamini bol sebze meyve ve diğer gıdalarımızı özellikle tüketmeye özen gösterin. Bol su tüketin. Çinko eksikliği saç dökülmesinin önemli nedenlerinden birisidir eksikliğinde gerekli takviyeleri doktorunuzdan alabilirsiniz. Omega 3 yönünden zengin balık ve ceviz gibi yiyeceklerimiz saç sağlığında önemli yere sahip iki gıdamızdır, yeterli derecede tüketmek yararınıza olacaktır. Saç derinizin temizliğine dikkat etmekte çok önemli bir unsur. Banyoda çok sıcak su kullanmak saç dökülmesini artıracaktır. Saçlarınızı çok sıkı bağlamayın. Saçlarınız çok ıslakken değil de bir süre bekledikten sonra kurutma makinesi kullanın. Saçlarınız çok fazla dökülüyorsa kısaltarak kullanmak iyi gelecektir. Kullandığınız şampuanın çok sert olmamasına özen gösterin. Nemlendirici içerikli şampuanlar saç derinizin kuru kalmasına engel olarak dökülmeleri önlemede yardımcı olacak etkenlerden bir tanesi olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ