Kısa Saçlar için Öneriler ve Kısa Saç Bakımı

  • 15 Haziran 2023
  • 8.717 kez görüntülendi.
Kısa Saçlar için Öneriler ve Kısa Saç Bakımı

Saçlar insanların dış görünüşlerinde etkili olan önemli etkenlerdendir. Saç şekli ve rengi kişilerin yüzlerine uyum sağladığı sürece mükemmel bir görünüm oluşturmaktadır. Bu durumu sağlayabilmek için saç konusunda bilgili olan kişilerden ve kuaförlerden yardım alınmalıdır. Yüz şekli, ten rengi gibi öncüller saç şeklinin belirlenmesinde önemli rol oynar. Günümüzde en fazla tercih edilen saç şekillerinden birisi de kısa saç modelleridir. Kısa saç modelleri her yaş grubundaki insan tarafından kullanılabilir. Hem genç yaştaki kişiler hem orta yaştaki kişiler hem de daha ileri yaştaki kişiler yüzlerine uygun bir şekilde kısa saç modelleri tercih edebilir.

Kısa saç kesimi , genel olarak uzun saç tercih eden kadınların belli bir formun dışına çıkışının göstergesidir. Kısa saçın kadına yakışmayacağını düşünen birçok kişi bulunsa da kısa saçların birçok farklı modeli bulunmaktadır. Bu modeller kişilerin yüzüne yakışacak şekilde uygulandığı zaman ortaya gayet güzel bir görünüm çıkacaktır. Ayrıca kısa saçın bakımının uzun saça göre daha az ya da daha basit olduğu gibi bir söylem de bulunmaktadır. Fakat bu doğru değildir. Uzun saç için uygulanan bakımın aynısı kısa saç için de uygulanmalıdır. Çünkü bakım saçın boyu ile ilgili değildir.

Kişilerin kendini daha iyi hissedebilmesi için bakım önemlidir. Kısa saç kesimi ile ilgili en önemli durum ise yüz şekline göre seçim yapılmasıdır. Oval bir yüz şekline ya da üçgen bir yüz şekline sahip olan kişiler kısa saç modellerini tercih edebilirler. Ayrıca yüz hatları geniş olan ve yüzü tombul olan kişiler de kısa saç kesimi tercih etmek istediği zaman küt model ya da bob kesim modeli kullanabilirler.

Kısa Saç Kesimi Sonrası Yapılması Gerekenler
Kısa saç modelleri arasında bir seçim yapıldıktan ve yüze uygun bir şekilde model uygulandıktan sonra da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar kısa saç bakımı olarak adlandırılabilir. Kısa saç bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saçların doğru şekilde temizlenmesidir. Birçok insan saçlarını yıkarken kırılmasına neden olacak şekilde birbirine dolaştırır. Bu durum saç uçlarına zarar vermektedir. Saç temizliği yaparken dip kısımları düzgün bir şekilde temizlemek ve uç kısımlarla birlikte tepede toplamadan yıkamak gerekir. Bu şekilde hem saç uçlarının kırılması önlenir hem de saçlar daha düzgün bir şekilde temizlenebilir.

Kısa saç bakımı ile ilgili bilinmesi gereken başka bir durum da kısa saçların boya ile ilgili olan bakımıdır. Saçında boya olan kısa saçlı kişiler düzenli olarak saçlarının bakımını yaptırmak zorundadır. Özellikle dip boyası gelen ve saçını tekrar boyatmayı düşünen kişilerin daha fazla dikkat etmesi gerekir. Saçın ardarda boyanması saçı yıpratan eylemlerdendir. Bu nedenle sık sık saç bakımı yaptırmak gerekmektedir. Saçında boya olmayan kısa saçlı kişiler de saç dökülmesi gibi bir problemle karşılaşmamak için bakım yaptırmalıdır. Saç dökülmesi hem uzun hem kısa saçlı kişiler için önemli bir sorundur fakat kısa saçlı kişilerde kendisini daha fazla göstermektedir. Özellikle bob kesim modelinde saçta eşitsizlikler oluşabilmektedir. Bu sorunu yaşamamak için saç bakım maskeleri ve saç bakım yağları kullanılabilir.

Kısa saçlı kişilere önerilecek durumlar ise şu şekildedir: Kısa saçlı kişiler aşırı jöle kullanımından kaçınmalıdır. Özellikle dip kısımlara kullanılan jöle saç köklerine zarar vermekte ve uzamasını olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun dışında jölenin saç dökülmesine sebep olduğu da bilinmektedir. Kısa saçlı kişiler için başka bir öneri ise saça şekil verme konusu ile ilgilidir. Kısa saçların çok fazla şekillendirilemeyeceği düşünülmektedir. Fakat kısa saçlar için de çok fazla alternatif bulunmaktadır.

Özellikle bandanalar ve bandajlar ile çok şık görünümler elde edilebilir. Kısa saçlara sahip olan ve uzamamasından rahatsız olan kişiler için de gayet işe yarar bir öneri bulunmaktadır. Bu öneri zeytinyağı kürüdür.  Kısa saçlarındip kısmına zeytinyağı ile masaj yapılmalıdır. Diplere iyice yedirilen zeytinyağı saç uçlarına da uygulanmalıdır. 15 dakika boyunca saça zeytinyağı uygulandıktan sonra saç yıkanabilir. Zeytinyağı isteğe göre ılık olarak da uygulanabilir. Faydaları ise kepeği önlemek, saç diplerini ve uçlarını güçlendirmektir. Siz de kısa saçlar için öneriler almak ve kısa saç bakımı ile ilgili bilgi edinmek için yazımızdan faydalanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ