Saç Modelleri 2022, Saç Şekilleri, Trend Saçlar, Ünlülerin Saç Modelleri.

Saça Sarımsak Sürmek ve Faydaları

  • 30 Aralık 2018
  • 7.388 kez görüntülendi.
Saça Sarımsak Sürmek ve Faydaları

Sarımsak genellikle havaların soğumaya başladığı zamanlarda, kişilerin bağışıklık sistemlerini desteklemek ve güçlendirmek için tüketimini arttırdıkları bir besindir. İçeriğinde bulunan yağlar, vitaminler ve besleyici diğer maddeler, tüm vücudun ve saçların beslenmesi, güçlü ve sağlıklı kalabilmeleri için ihtiyaç duydukları besinleri bünyesinde bulundurmaktadır. Özellikle kalp ve damar rahatsızlıklarından korunmak, kalp ve damar sağlığını desteklemek için tüketilebilecek olan bir besindir.

Yapılan çalışmalarda da saç dökülmesinden ve zayıf saçlardan kurtularak daha sağlıklı ve gür saçlara kavuşmak için sarımsak kullanılabileceği artık yaygın olarak biliniyor. Saçlarda sarımsak kullanmak saçların gürleşmesi ve dökülen saçlardan kurtulmak için sonuçlarının kanıtlanmış olduğu bir yöntemdir. En basit olarak sarımsakların rendelenmesi ve zeytinyağı ile karıştırılmasından sonra saç derisinden başlayarak saçların uçlarına doğru uygulanması ile saçların dökülmelerinde gözle anlaşılabilir bir değişim gözlemlenebilecek tir. Halk arasında zaten yaygın şekilde uygulanan bu yöntemde öncelikle sarımsaklar rendelenecek ve sonrasında rendelenen sarımsaklar ile birlikte bir miktar ısıtılmış zeytinyağı karıştırılacaktır. Sonrasında hazırlanan karışım, yukarıda aktarıldığı gibi saç ve saç derisine uygulanacaktır. Saçlara bu karışımın uygulanmasından sonra 40 ile 50 dakika kadar beklenmesi gerekmektedir. sonrasında saçların standart olarak kullanılmakta olan şampuan ve ılık su ile yıkanarak durulanması gerekmektedir. Bu uygulamanın haftada bir kere tekrar edilmesi yeterli olacaktır.

Yenerek tüketilen sarımsağın kalp ve damar sağlığına olan etkilerinde olduğu gibi saç derisine uygulanması durumunda, bu bölgelerde kan dolaşımını güçlendirdiği, saçların ve saç derisinin ihtiyaç duyduğu besinlerin ve kanın bu bölgelere daha kolay ulaştığı bilinmektedir.

Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir?

Saçlar ve cilt için faydalı ve gerekli olan sülfürü bünyesinde bulundurur. Saç üretimi için vücudun gereksinim duyduğu sülfür, keratin gibi birçok proteinin yapısında bulunmaktadır. Sülfür, yalnızca saç oluşumunda ve sağlığında görev almamakta, aynı zamanda tırnakların oluşumu ve cilt sağlığı için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Cilt sağlığını tehdit eden egzama ve sedef hastalığı gibi hastalıklara karşı direnç oluşturulmasında ve tedavisinde etkilidir.

B ve C vitamini kaynağıdır, bünyesinde saç sağlığına birincil olarak etki eden B6 ve B1 ve C vitaminini bulundurur. C vitamini, özellikle kırılarak dökülen saç problemi olan kişileri için oldukça gerekli bir vitamindir; saçların kırılmasını önlediği için saçlarını bu yolla kaybeden kişilere birincil çözüm yolu olacaktır.

Selenyum kaynağıdır, sarımsak içerisinde bulunan selenyum, saç ve cilt sağlığının iyileştirilmesinde görevli bir mineraldir. İyileştirici görevini yerine getirmek için E vitamini ile birlikte çalışması gerekmektedir. Hücrelere ve yapılara zarar vermekte olan serbest radikallerin önüne geçen E vitamininin etkinliğini arttırmaktadır. E vitamini vücudunda eksik olan ya da tam anlamıyla kullanılamayan kişilerde genellikle saç dökülmesi ve cilt kuruluğu görülmektedir. Vücuda selenyum alımı kişilerin ciltlerine olması gereken elastik yapıyı kazandıracaktır.

Zengin bir mineral kaynağıdır. Mineraller ve vitaminler, insan vücudunda sayısız düzenleyici ve koruyucu, kollayıcı göreve sahiptirler. Görevlerini yerine girememeleri ya da vücut içerisinde eksik miktarda bulunmaları halinde sistemlerden herhangi birinde ya da birden fazlasında bozulma ya da aksaklık gözlemlenebilmektedir. Bu gibi önemli maddelerin bol şekilde bulunduğu sarımsak da hem saç sağlığı, hem topluca vücut sağlığı için oldukça önemli bir besin olarak karşımızda bulunmaktadır. Sarımsak bünyesinde bulunan minerallerden biri bakır, saçın uzamasında ve sağlıklı bir yapıya sahip olmasında görevlidir.  Demir hem kan oluşumu ham de saçların uzaması için gerekli olan bir mineral iken magnezyum da saç sağlığı için oldukça gereklidir.

Saç dökülmeleri cinsiyet fark etmeden herkeste görülebilen bir sorundur. Yaygın şekilde karşılaşılabilen bu sorun, erkeklerde kadınlara nazaran daha sık karşılaşılan bir durumdur. Yaşanılan çevrenin hava kirliliği, trafik, iş, stres, sıcaklık ve daha birçok faktör, kişilerin saçlarını yıpratmakta ve dökülmelerine neden olmaktadır. Sağlıksız saçları olan ve saçlarını gerektiği kadar beslemeyen kişilerde saç dökülmeleri daha sık rastlanan bir durumdur. Yukarıda aktarılan kürlerin saç diplerinden başlayarak saç uçlarına kadar uygulanması ve talimatların devamının da sürdürülmesiyle saç dökülme problemi olan kişilerin sorunlarında kısa süre içerisinde bir azalma gözlemlenecektir. Sarımsak içerisinde bulunan sülfür ve selenyum da saçın yapısal olarak güçlenmesini, köklerinin saç derisine daha sıkı tutunmasını, kırılarak dökülmelerin azalmasını sağlamaktadır.

Saçların dökülmesinde birincil görevli olan faktör, saç derisinin zayıf ve saç tellerini tutamıyor oluşudur. Saç tellerinin güçlü bir şekilde tutunabilecek olduğu saç derilerinin olması halinde saçlarda gözlemlenen dökülmeler büyük ölçüde azalacaktır. Sarımsak, hem besin olarak tüketildiği hem de topikal olarak uygulandığı zaman saç derisinin güçlenmesini ve sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlayacaktır.

Hem yiyecek olarak tüketilmesi hem de saça ve saç derisine sürülerek uygulanması durumunda saçlarda görülmekte olan kepeklerde büyük oranda azalma gözlemlenmektedir. Sarımsak içerisinde bulunmakta olan alisin maddesi, kepeklenme ile mücadele etmek için gerekli olan bir maddedir. Hassas bir cilde ya da en azından hassas bir saç derisine sahip olan kişiler, ezilmiş sarımsağı ve sarımsak suyun saça direkt olarak uygulamak yerine biraz sulandırdıktan sonra uygulamalıdırlar.

Sarımsağın sahip olduğu anti bakteriyel özelliği sayesinde saça uygulanması durumunda saç derisinde bulunan zararlılar; mantarlar ve bakteriler elemine edilmiş olacaktır. Sarımsak, kolaylıkla saçların kepek, bakteri, mantar ve diğer saç problemlerinin çözülmesini sağlar, hem saç için hem de vücut için oldukça önemli ve faydalı bir besindir.

Bu gönderiye oy verin!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ