Yağlı Saçlara Çözüm Önerileri

 • 15 Haziran 2023
 • 4.283 kez görüntülendi.

Yağlı saçlara çözüm önerilerini, Editör Saç Uzmanları Tavsiyelerimizi Sizler için Konumuzda Derledik. Sizde Saç Yağlanmasından Müzdaripseniz Buyurun.

Pek çoğumuz parlak güzel saçlarımız olsun isteriz öyle değil mi? Tabi ki isteriz ama parlak saçtan kastımız yağlı görünen parlak bir saç değil. Yağlı saç tipi diyebiliriz buna. Yağlı saç denilince ise akla gelen ilk şey saçlarını yıkamayan temiz olmayan saç anlamına gelebilir. Yağlı saçın oluşmasının sebebi yağlı cilde sahip olanlarda daha sık görülebilir. Ya da saçın  çok sık yıkanması  dahilinde saç yağlı olabiliyor veya yıkanmayan saçlarda yağlanma görülebilmekte.

Saç yağlanması ise insanı rahatsız eder. Sürekli temiz ve güzel görünen saçlarımız olsun isteriz. Ama yağlanma oldukça moralimiz bozulur kendimizi kötü hissederiz. Ki birçok kişi saç yağlanmasından şikayetçi.

Peki saç yağlanmaması için neler yapmalıyız? Neler uygulamalıyız? gelin birlikte konumuza bir göz atalım.

* Saçlarınızı yıkayın fakat çok aşırı şampuanla maktan kaçının. Çünkü aşırı şampuanlama sonucu saçlarınızın temizlendiğini düşünceksiniz. Ama bu sefer saç deriniz kuruyacaktır. Saç derinizin kuruması sonucu ise saçlarınız yağlanma isteği oluşacak ve yağlanma başlayacaktır. Çok sık olmasada 2-3 günde bir yada gün aşırı saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

* Saç tipinize göre şampuan seçebilirsiniz. Özellikle yağlanmaya karşı olan şampuanları kullanabilirsiniz.

* Saçlarınızın cansız görünmesini yağlı durmasına olanak sağlayan diğer ürünler ise saç köpükleri, jöle, saç spreyi gibi ürünlerdir. Uzun süre kullanıldığında saçlarınız yağlı görünebilir.

* Saçları sürekli taramak eller ile oynamakta saçların yağlanmasını sağlar. Saçların sürekli taranması sonucu özellikle ellerde pis ise saçların hızlı yağlanmasına sebep  olacaktır.

* Saç kremleride saçların ağırlaşmasını sağlıyor. Çünkü kremler saç tellerine yapışıyor ve zaten yağlı olan saç iki kat daha yağlı görünüyor. Saç kremlerini saçlarınıza doğru şekilde uygulamaya özen gösterin. Saç tellerinizin aralarına yedirerek saçın ortasından aşağı doğru sürün. Bu sayede saçlar daha dolgun gözükecektir.

* Yıkamış olduğunuz saçlarınızı duştan çıkmaya yakın son durulama suyunu soğuk su ile durulamaya özen gösterin. Çünkü saç derinizin buna ihtiyacı var. Hem saç derinizdeki kan akışını arttırmış olcaksınız hemde saçlarınızın parlak görünmesini sağlayacaksınızdır.

* Maşa düzleştirici tarzı saça şekil veren ısı aletleride saçlarda yağlanmaya sebep olacaktır. Sık kullanıması durumunda saçta yağlanma sorunu ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

* Saçları aşırı sert sıkı bağlamak  yerine daha dağınık bırakmaya dikkat edin. Saçların saç tellerinin nefes almasını sağlayın.

* Yediğiniz gıdalara dikkat etmelisiniz. Çünkü tükettiğiniz herşey vücudunuzu etkilediği gibi saçlarınızında bundan etkilenmesi kaçınılmaz. Yağlı şeyler yememeye özen gösterin.

* Uçları kırılmış saçlar solgun görünür. Birde buna yağlı saç eklendiği vakit bakımsız bir saç tipi diyebiliriz. Bu yüzden saçlarınızın kırıklarını düzenli şekilde kestirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. aycan dedi ki:

  "Saç Yağlanmasını Önleyen Tonik

  Bu tonikte kullanacağınız maddeler saç derisinde yağlanmayı bastıracaktır. Saç derisinde yağlanma olduğunda yapılan en büyük hata yıkamaktır. Siz saç derisini yıkadıkça saç deriniz daha fazla sebum yani yağ üretir bu yüzden saçlarınızı çok sık yıkamamalısınız. Zaten bu tarifini vereceğimiz tonik saçtaki yağlanmayı önleyecektir.

  200 ml lavanta suyu
  20 ml % 40 laktik asit
  10 ml biyosülfür (kükürt)
  10 gr çinko oksit
  10 gr b3 vitamini

  Lavanta suyuna b3 vitamini ilave edip iyice çalkalayınız. B3 vitamini eriyecektir. Daha sonra içerisine laktik asiti ekleyin ve bolca çalkalayın, daha sonra kükürtü ilave edin iyice çalkalayın en son olarak çinko oksiti ilave edin ve bolca çalkalayınız. Çinko oksit çözülmeyecektir, bu yüzden toniğinizi her seferinde çalkalayarak kullanın. "

  1. Saç dedi ki:

   Aycan Hanım,
   Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 2. Berna dedi ki:

  Bilgiler çok güzel , teşekkürler herkese, ben de son zamanlarda keratin dip bakım yağı kullanıyorum aşırı derecede memnun kaldım.

BİR YORUM YAZ