Yağlı Saçlara Çözüm Önerileri

 • 15 Haziran 2023
 • 4.283 kez görüntülendi.

Yağlı saçlara çözüm önerilerini, Editör Saç Uzmanları Tavsiyelerimizi Sizler için Konumuzda Derledik. Sizde Saç Yağlanmasından Müzdaripseniz Buyurun.

Pek çoğumuz parlak güzel saçlarımız olsun isteriz öyle değil mi? Tabi ki isteriz ama parlak saçtan kastımız yağlı görünen parlak bir saç değil. Yağlı saç tipi diyebiliriz buna. Yağlı saç denilince ise akla gelen ilk şey saçlarını yıkamayan temiz olmayan saç anlamına gelebilir. Yağlı saçın oluşmasının sebebi yağlı cilde sahip olanlarda daha sık görülebilir. Ya da saçın  çok sık yıkanması  dahilinde saç yağlı olabiliyor veya yıkanmayan saçlarda yağlanma görülebilmekte.

Saç yağlanması ise insanı rahatsız eder. Sürekli temiz ve güzel görünen saçlarımız olsun isteriz. Ama yağlanma oldukça moralimiz bozulur kendimizi kötü hissederiz. Ki birçok kişi saç yağlanmasından şikayetçi.

Peki saç yağlanmaması için neler yapmalıyız? Neler uygulamalıyız? gelin birlikte konumuza bir göz atalım.

* Saçlarınızı yıkayın fakat çok aşırı şampuanla maktan kaçının. Çünkü aşırı şampuanlama sonucu saçlarınızın temizlendiğini düşünceksiniz. Ama bu sefer saç deriniz kuruyacaktır. Saç derinizin kuruması sonucu ise saçlarınız yağlanma isteği oluşacak ve yağlanma başlayacaktır. Çok sık olmasada 2-3 günde bir yada gün aşırı saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

* Saç tipinize göre şampuan seçebilirsiniz. Özellikle yağlanmaya karşı olan şampuanları kullanabilirsiniz.

* Saçlarınızın cansız görünmesini yağlı durmasına olanak sağlayan diğer ürünler ise saç köpükleri, jöle, saç spreyi gibi ürünlerdir. Uzun süre kullanıldığında saçlarınız yağlı görünebilir.

* Saçları sürekli taramak eller ile oynamakta saçların yağlanmasını sağlar. Saçların sürekli taranması sonucu özellikle ellerde pis ise saçların hızlı yağlanmasına sebep  olacaktır.

* Saç kremleride saçların ağırlaşmasını sağlıyor. Çünkü kremler saç tellerine yapışıyor ve zaten yağlı olan saç iki kat daha yağlı görünüyor. Saç kremlerini saçlarınıza doğru şekilde uygulamaya özen gösterin. Saç tellerinizin aralarına yedirerek saçın ortasından aşağı doğru sürün. Bu sayede saçlar daha dolgun gözükecektir.

* Yıkamış olduğunuz saçlarınızı duştan çıkmaya yakın son durulama suyunu soğuk su ile durulamaya özen gösterin. Çünkü saç derinizin buna ihtiyacı var. Hem saç derinizdeki kan akışını arttırmış olcaksınız hemde saçlarınızın parlak görünmesini sağlayacaksınızdır.

* Maşa düzleştirici tarzı saça şekil veren ısı aletleride saçlarda yağlanmaya sebep olacaktır. Sık kullanıması durumunda saçta yağlanma sorunu ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

* Saçları aşırı sert sıkı bağlamak  yerine daha dağınık bırakmaya dikkat edin. Saçların saç tellerinin nefes almasını sağlayın.

* Yediğiniz gıdalara dikkat etmelisiniz. Çünkü tükettiğiniz herşey vücudunuzu etkilediği gibi saçlarınızında bundan etkilenmesi kaçınılmaz. Yağlı şeyler yememeye özen gösterin.

* Uçları kırılmış saçlar solgun görünür. Birde buna yağlı saç eklendiği vakit bakımsız bir saç tipi diyebiliriz. Bu yüzden saçlarınızın kırıklarını düzenli şekilde kestirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. aycan dedi ki:

  "Saç Yağlanmasını Önleyen Tonik

  Bu tonikte kullanacağınız maddeler saç derisinde yağlanmayı bastıracaktır. Saç derisinde yağlanma olduğunda yapılan en büyük hata yıkamaktır. Siz saç derisini yıkadıkça saç deriniz daha fazla sebum yani yağ üretir bu yüzden saçlarınızı çok sık yıkamamalısınız. Zaten bu tarifini vereceğimiz tonik saçtaki yağlanmayı önleyecektir.

  200 ml lavanta suyu
  20 ml % 40 laktik asit
  10 ml biyosülfür (kükürt)
  10 gr çinko oksit
  10 gr b3 vitamini

  Lavanta suyuna b3 vitamini ilave edip iyice çalkalayınız. B3 vitamini eriyecektir. Daha sonra içerisine laktik asiti ekleyin ve bolca çalkalayın, daha sonra kükürtü ilave edin iyice çalkalayın en son olarak çinko oksiti ilave edin ve bolca çalkalayınız. Çinko oksit çözülmeyecektir, bu yüzden toniğinizi her seferinde çalkalayarak kullanın. "

  1. Saç dedi ki:

   Aycan Hanım,
   Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 2. Berna dedi ki:

  Bilgiler çok güzel , teşekkürler herkese, ben de son zamanlarda keratin dip bakım yağı kullanıyorum aşırı derecede memnun kaldım.

 3. Sena Güneş dedi ki:

  Saç yağlanmasıyla mücadele etmek gerçekten zor olabiliyor. Bu makalede verilen öneriler çok kullanışlı görünüyor. Özellikle şampuanı çok sık kullanmak yerine iki günde bir veya gün aşırı kullanmak, saç kremlerini doğru şekilde uygulamak ve saçları sıkı bağlamamak gibi önerileri denemek faydalı olabilir. Ayrıca sağlıklı beslenmeye dikkat etmek de saçların yağlanmasını azaltabilir. Teşekkürler, bu makale gerçekten yardımcı oldu

 4. Selin Yıldız dedi ki:

  Saç yağlanmasının ne kadar can sıkıcı olduğunu çok iyi anlıyorum. Bu önerilerin kesinlikle faydalı olacağını düşünüyorum. Yağlı saçlarla baş etmek gerçekten zor olabiliyor. Özellikle şampuan seçimine dikkat etmek çok önemli. Ayrıca saçları sert sıkı bağlamak yerine daha dağınık bırakmak da iyi bir fikir gibi görünüyor. Umarım bu öneriler sayesinde yağlı saç sorunundan kurtulabilirsiniz.

 5. Sueda Taş dedi ki:

  Saçlarının yağlanmasıyla ilgili bu makaleyi okudum ve gerçekten faydalı buldum. Özellikle saçın sık yıkanması konusunda dikkatli olunması gerektiğini öğrendim. Ayrıca, doğru şampuan ve saç kremleri kullanmanın önemli olduğunu ve sık tarama ile elleri saçtan uzak tutmanın yağlanmayı azaltabileceğini öğrenmek ilginçti. Saçlarımı doğru şekilde bakım yaparak yağlanmayı azaltmayı deneyeceğim. Teşekkürler

 6. Naz Özdemir dedi ki:

  Bu makaledeki öneriler çok işe yarayacak gibi görünüyor. Yağlı saçlarla mücadele etmek gerçekten zor olabiliyor, ama bu önerilerle denemeye değer. Teşekkürler

 7. Gizem Doğan dedi ki:

  Makalenizde yağlı saçlara çözüm önerilerini çok güzel bir şekilde derlemişsiniz. Önerilerinizi okurken gerçekten işe yarar bilgiler buldum. Kendi saç sorunlarımla ilgili birçok noktada kendimi buldum. Özellikle şampuan seçimi ve saç kremleri konusunda daha dikkatli olmam gerektiğini anladım. Emeğinize sağlık, teşekkür ederim

 8. Nehir Bayrak dedi ki:

  Bu makaledeki öneriler saç yağlanmasına karşı gerçekten etkili gibi görünüyor. Kendim de yağlı saça sahip olduğum için bu önerileri denemek istiyorum. Saçlarımın daha az yağlanmasını ve daha parlak görünmesini sağlamak benim için önemli. Teşekkür ederim

 9. Utku Akyol dedi ki:

  Bu makalede yağlı saçlara çözüm önerileri hakkında bilgi veriliyor. Öneriler oldukça basit ve uygulanabilir. Ancak, saçların yağlanmasını engellemek için şampuan seçimi ve saçları tararken elleri temiz tutma gibi dikkat edilmesi gereken detaylar bulunuyor. Ayrıca, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının saçları da etkilediği vurgulanmış. Bu nedenle, hem dış faktörlere dikkat etmek hem de içeriden beslemek önemli. Makalenin sonunda ise uçları kırık olan saçların solgun görünebileceği ve düzenli olarak kesilmesi gerektiği belirtilmiş. Genel olarak, yararlı bir makale olduğunu düşünüyorum.

 10. Azra Kahraman dedi ki:

  Bu makaledeki öneriler gerçekten işe yarar gibi görünüyor. Saçlarım yağlı olduğu için bu konuda sıkıntı yaşıyorum. Özellikle şampuanın sık kullanımının saçlarımı daha da yağlandırdığını fark ettim. Tararken de saçlarıma çok dokunmamaya dikkat etmeye çalışıyorum. Ayrıca beslenmeme de dikkat etmem gerektiğini biliyorum. Umarım bu önerileri uygulayarak saçlarımı daha güzel ve sağlıklı hale getirebilirim. Teşekkürler

 11. Saliha Çiçek dedi ki:

  Bu makaleyi okuduktan sonra saç yağlanmasıyla ilgili bilgilerimi güncelledim. Teşekkürler

 12. Ayşe Bayrak dedi ki:

  Bu makalede verilen yağlı saçlara çözüm önerileri oldukça faydalı görünüyor. Saç yağlanmasıyla ilgili sorun yaşayan biri olarak, bu önerileri denemek istiyorum. Teşekkür ederim

 13. Suat Aral dedi ki:

  Bu makale çok faydalı oldu, saçım yağlanma sorunu yaşıyordu ve bu önerileri deneyeceğim. Teşekkür ederim

BİR YORUM YAZ