Kına Saçtan Nasıl Çıkartılır?

  • 12 Ağustos 2023
  • 22.785 kez görüntülendi.
Kına Saçtan Nasıl Çıkartılır?

Kına Saçtan Nasıl Çıkartılır?

Saçlarına renk katmak ve biraz değişiklik isteyen kadınlar çeşitli markaların sundukları hazır boyalardan faydalanabilmektedirler. Saçlarını renklendirirken doğal ürünler kullanmak isteyen kişiler de saçlarını kına ile renklendirme yöntemini seçebilmektedirler. Saçlarını kına ile boyayan ve sonrasında bu renkten vazgeçen, renk değiştirmek isteyen ya da orijinal rengine geri dönmek isteyen kişiler, bazı yöntemleri kullanarak saçlarındaki kınadan kurtulabileceklerdir.

Saça boyanmış olan kına, sıvıyağ, bal, limon suyu, diş macunu, Hidrojen peroksit gibi malzemeler kullanılarak saçtan akıtılabilmektedir. Yazının devamında, kınalı saçlardan kınanın nasıl çıkartılacağı ile ilgili bilgi aktarılacaktır.

Kına Saçtan Nasıl Çıkartılır?

Kına Saçtan Nasıl Çıkartılır?

Yağlar Kullanılarak Kınanın Saçtan Uzaklaştırılması


Yağların günlük yaşantımız içerisindeki yeri gerçek anlamda çok büyüktür. Yemeklerde kullandığımız yağlardan tedavi amaçlı, destekleyici olarak kullandığımız yağlara kadar birçok yağ hayatımızın içerisindedir.

Saçtaki kınayı çıkartmak için uygulanabilecek olan yöntemlerden biri, Zeytinyağı, arganyağı, hindistancevizi yağı gibi yağlardan birinin saça uygulanmasıdır. Mineral yağı kullanıldığı durumlarda daha kısa sürede daha etkili sonuçlar elde edilebilmektedir.

Öncelikli olarak saçınızda kullanmayı tercih ettiğiniz doğal yağ türünü belirlemeniz gerekmektedir. Sonrasında, yazının devamında aktarılan yöntemleri herhangi bir yağ için kullanabilirsiniz.

Uygulanışı;


Saçınızı kullanmayı tercih ettiğiniz yağ ile kaplamalısınız. Saçın tamamının yağ ile kaplanmasından sonra, avuca alınacak olan yağ ile saçın yağa doyurulması gerekmektedir. Kullanılan yağın, masaj yapılarak saçın tamamına özümsetilmesi gerekmektedir.

Uygulamanın yapılmasından sonra, saçın bir poşet, streç film ya da boneyle kaplanması gerekmektedir. Saçın bu malzemelerle kaplanmasındaki amaç, hem yağın akıp gitmesini önlemek, hem saçın uygulanan yağlara daha çok doymasını sağlamak hem de saçın nemli kalmasını sağlamaktır.

Saça yağ uygulanmasından sonra saçın ısıtılması işlemin etkisini arttıracaktır. Saç kurutma makinesi bu iş için yeterli ısıyı sağlayacaktır. Daha sonrasında yukarıda aktarıldığı gibi saçın malzemelerle sarılması ve en azından 3-4 saat kadar bu şekilde bekletilmesi gerekmektedir. Gün içerisinde bu işleme ayıracak zamanı olmayan kişiler, saçlarına bu işlemleri gece yatmadan önce uygulayabilirler. Gece yatmadan önce bu işlemlerin uygulanması durumunda hem zamandan kazanılmış olunacak hem de işlemin etkisi daha da artacaktır.

Ortalama 8 saatlik bir gece uykusundan önce saçlara bu işlemlerin uygulanması, yağın saça daha derinlemesine nüfus etmesini sağlayacak ve işlemin etkisini arttıracaktır. Gece uyumadan önce bu işlemlerin gerçekleştirilmesi durumunda yastığın yağa bulanma ihtimaline karşın önlem alınması, en azından kullanılmayan bir çarşafla sarılması faydalı olacaktır.

İşlemi uyguladıktan, bir süre bekledikten ya da işlemi gece uyguladıktan ve sabah kalktıktan sonra saçların arındırıcı güçlü bir şampuan ile yıkanması gerekmektedir. Yağların saçtan çıkması biraz zaman alabilir, bunun için birden fazla kez şampuanlama işleminde bulunabilirisiniz. Şampuanlama işleminden sonra saçlarınızı güzel bir şekilde durulamalısınız.

Yağlama işlemlerinin 3-5 gün aralığında tekrarlanması, kişilerin saçlarındaki kınanın çıkması konusunda daha kesin çözümler elde etmeleri için faydalı olacaktır. Gün aşırı yağlama işleminde bulunmak ise saç derisinin doğal olarak üretmekte olduğu yağın dengesiz bir şekilde üretilmesine ve saçın doğal dengesinin bozulmasına neden olabileceğinden dolayı bu işlemin 3-5 günde bir yapılması en doğrusu olacaktır.

Kınalı saçların limon suyu ile yıkanması

Kınalı saçların limon suyu ile yıkanması

Diğer Yöntemler;

Kınalı saçların limon suyu ile yıkanması durumunda saçlardaki kınanın çıkması mümkün olmaktadır. Taze sıkılmış limon suyu kullanmak, işlemin etkililiğini arttıracaktır. Sıkılan limon suyunun su ile karıştırılması ve sonrasında saçların bu su ile yıkanması gerekmektedir. Limon suyu karıştırılmış su ile yıkanan saçların kurutulmasından önce güneş ışığı altında beklemek, limon içerisinde bulunan asidin etkisini arttıracaktır ve kınanın saçlardan daha kısa süre içerisinde çıkmasını sağlayacaktır. Limon ve benzeri asidik ürünleri cildinizde ve saçınızda kullandıktan sonra oluşacak aşınmalar ve yıpranmalardan korunmak için işlem bitiminde nemlendirici kremler ve diğer ürünler ile cilt ve saç bakımı yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Limon kullanmak istemeyen kişiler bu işlem için bal da kullanabileceklerdir. Saçı aynı şekilde bal ile kaplamalı ve bu şekilde 3 saat gibi bir süre beklemelisiniz. 3 saatlik bekleme sonrasında saçların durulanması ve baldan arındırılması gerekmektedir.

Hidrojen peroksit kullanılarak da saçlarda bulunan kına kısa sürede çıkartılacaktır. Eczanelerden alınacak olan hidrojen peroksit, güçlü bir madde olduğu ve saça zarar verebilecek olduğu için birincil seçenek olarak bu yöntemi kullanmanız pek de tavsiye edilmez. Fakat saçınızdaki kınadan çok kısa bir sürede kurtulmak istiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Saça hidrojen peroksit uygulanır; saçta bir saat kadar bekletilir ve sonrasında saçlara, saç kurutma makinesi ya da güneş ışığından elde edilen ısı uygulanır. Isı işlemi uygulanmasından sonra da arındırıcı şampuan kullanılarak saçlar temizlenir ve durulanır.

Bu işlem sırasında saçlar bir miktar yıpranacaktır, işlem sonunda saç bakım ürünleri ve nemlendirici kremler ile saçlarınızı ve cildinizi nemlendirmeyi unutmamalısınız. Aynı zamanda, işlemin uygulanması sırasında, hidrojen peroksidin göze ve hassas deriye temas etmemesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ