Yasemin Yağı Saçta Nasıl Kullanılır? 2024

  • 11 Ağustos 2023
  • 7.882 kez görüntülendi.
Yasemin Yağı Saçta Nasıl Kullanılır? 2024

Yasemin yağı, kokusu gibi görüntüsü de güzel olan yasemin çiçeğinden elde edilmektedir. Kokusunun bireylerde rahatlatıcı bir etkisi olduğu bilinmektedir. Aynı kişilerin zihinlerinde sahip olduğu rahatlatıcı etki gibi kişilerin saç derilerinde ve saçlarında da rahatlatıcı ve besleyici bir etkiye sahiptir. Aşağıda aktarılacak olan tariflerin saça ve saç derisine masaj yapılarak uygulanmasıyla kişilerin kan dolaşımı uyarılır ve kişilerde anlık olarak rahatlama, bir süreçte devam edecek şekilde de saçlarda uzaman gözlemlenir. Kıvırcık ve dalgalı saçları olan kişilerin sahip olduğu genel problemlerden saçlarının sıklıkla kabarması ve şekillendirilememesine karşın yasemin yağının kullanılması ile saçlar beslenecek, nemlenecek ve kişilerin günlük problemlerinin büyük bir çoğunluğu ortadan kaldırılmış olacaktır.

Yasemin Yağı Saça ve Saç Derisine Nasıl Uygulanır?


Günlük saç bakımı
nızı gerçekleştirmek için kullanmakta olduğunuz birden fazla saç ürünü bulunmakta; saç bakım kremi ya da şampuan gibi. Bu ürünlerin içerisine ekleyecek olduğunuz yasemin yağı, bakım ürünlerinize hem daha hoş bir koku verecektir hem de saçlarınızın daha yumuşak, ipeksi bir dokuya sahip olmasını sağlayacaktır. Aşağıda daha farklı tarifler yer almaktadır. Kendinize en uygun tarifi seçebilir ve evinizin rahat ortamında kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Saçınıza uygulayacak olduğunuz kadar hindistancevizi yağı ile birlikte yasemin yağını eşit oranlarda karıştırarak kullanabilirsiniz. Bu uygulamadan sonra da hem hindistancevizi yağında bulunan hem dem yasemin yağında bulunan besleyici özler, saçlarınızın beslenmesini ve yumuşak bir yapıya sahip olmasını sağlayacaktır.

Yasemin yağı, sırf kendi başına saç derisine uygulandığı zaman bile saç derisinin ihtiyaç duyduğu nemi kazandırabilmektedir. İçeriğine eklenecek olan diğer besleyici yağlar da doğal olarak sonucun daha çabuk ve daha parlak şekilde alınmasını sağlayacaktır. 1 tatlı kaşığı kadar yasemin yağı içerisine 3 tatlı kaşığı zeytinyağı, badem yağı, üzüm çekirdeği yağı ya da aroması hoşunuza giden başka bir yağ ilave ederek karıştırabilir ve saçlarınızın diplerinden uçlarına kadar ıslak parmaklarınızla uygulamada bulunun. Uygulamayı saçlarınız nemliyken gerçekleştirmelisiniz.

Başka bir tarifte de satın alacak olduğunuz Hint Bektaşi üzümlerini toz halini alıncaya kadar öğütmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında, elde etmiş olduğunuz bu tozları kullanacak olduğunuz kadar yasemin yağı ile karıştırmanız ve sonrasında saç derinize ve saçınıza uygulamanız gerekmektedir. Uygulama sırasında yağı hem saçınıza hem de saç derisine iyice sindirmek için masaj yaparak uygulamanız daha doğru olacaktır.

Yasemin Yağının Saça Olan Faydaları


Lavanta yağı gibi yasemin yağının da insan zihni üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu bilinmektedir. Günlük yaşantının ve iş hayatının stresi, geçim sıkıntısı gibi daha birçok neden kişilerin stresli bir yaşam sürmelerini, hem ruhsal hem de bedensel bir bitkinlik içinde olmalarına neden olabilmektedir. Ruhsal olarak kişilerin yorgun ve baskı altında olmaları kendilerini fiziksel anlamda da dışa vurmaktadır; saç dökülmesi, erken yaşlanma, saçların erken beyazlaması gibi.

Bu yıpratıcı süreçte kişilerin kullanabilecek olduğu birbirinden farklı doğal ürünler bulunmaktadır. Yasemin yağı, hem kişilerin mental yorgunluklarını ve streslerini azaltmakta hem de kişilerin saçlarına ve bedenlerine doğal bir nemlendirici, besleyici gıda görevi görerek bakım sağlamaktadır.

Saçlarda ve saç derisinde meydana gelen; gerek stres, kötü hava koşulları, kullanılan şekillendirici maddeler ve saç kurutma makinesi gibi faktörler, zaman içerisinde kişilerin saçlarının incelmesine, saç derilerinin kurumasına ve zayıflamasına neden olmaktadır. Yasemin yağı kullanımı ile saç derisinde ve saçlarda meydana gelen bu negatif etkiler azaltılabilir ve bir süre sonra saçların doğal ve ışıltılı halleri geri kazanılabilir. Hasar görmüş saçlar, yasemin yağı kullanılarak onarılır ve koruma altına alınır.

Saçın doğal renginin korunmasında da yasemin yağı gayet etkili bir maddedir. Kınayla boyanmış saçlar için doğal bir nemlendirici olarak kullanılabilecektir. Saçların kurumasının ve yıpranmasının önüne geçmek için oldukça kullanışlı bir maddedir.

Antiseptik özelliğinden ötürü saç derisinde ve saçlarda bulunan mikropları ve diğer zararlıları saf dışı bırakır; bit ve sirke üremesinin önüne geçer.

Zihni sakinleştirir; kişilerin mental yorgunluğu çoğunlukla saç dökülmesi ile kendisini göstermektedir. Zihinde rahatlatıcı etkisi olması sayesinde yasemin yağı oldukça kullanışlı bir maddedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ